Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V kauze ROP Severozápad padla obžaloba, před soudem stanou politici včetně dvou bývalých hejtmanů

Česko

  14:46
Ústí nad Labem - Vrchní státní zastupitelství v Praze podalo obžalobu v případu ROP Severozápad. V pondělí uvedl server Seznam Zprávy. Před soudem v rozsáhlé dotační kauze stanou politici včetně dvou bývalých hejtmanů či úředníci.

Alexandr Novák byl několik let starostou Chomutova, jedno volební období působil také jako senátor. foto: MAFRA

Liberecký soud v korupční kauze osvobodil všechny obžalované. Včetně hejtmana Půty

Případ se týká rozdělování evropských dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji. S vyšetřovateli spolupracuje jeden z obžalovaných, bývalý ředitel dotačního úřadu Petr Kušnierz. Mezi téměř třiceti obžalovanými jsou ve své době vlivní podnikatelé Alexandr Novák či Daniel Ježek a bývalí hejtmani Jana Vaňhová a Josef Novotný a další politici.

Osoby v tomto případě policie začala stíhat kvůli poškození finančních zájmů EU, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, účasti na organizované zločinecké skupině, zneužití pravomoci, porušení povinnosti při správě cizího majetku a podplácení.

Daniel Ježek

Policie navrhla obžalovat 26 lidí v kauze ROP Severozápad, mezi nimi i bývalé hejtmany

ROP Severozápad provázely potíže od roku 2010. Program byl kvůli neprůhlednému rozdělování peněz a chybám v projektech také téměř na dva roky pozastaven. EU vyměřila za chyby už dříve sankci 2,7 miliardy korun.

Autor:

Jak neztloustnout po křupkách? Vyhrajte degustační sadu červíků WormUP
Jak neztloustnout po křupkách? Vyhrajte degustační sadu červíků WormUP

Honí vás mlsná? Co místo bramborových chipsů sáhnout po červících? Budete se divit, ale takhle pochoutka se skvěle hodí pro narozeninové oslavy,...

Mohlo by vás zajímat