4. června 2019 12:09 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V kauze s tygry žalobce navrhuje tresty od vyhoštění po vězení, pro Berouska podmínku

Obžalovaný provozovatel zooparků Ludvík Berousek u soudu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obžalovaný provozovatel zooparků Ludvík Berousek u soudu. | foto: ČTK

ČESKÁ LÍPA V kauze nelegálního zabíjení tygrů a obchodu s částmi jejich těl státní zástupce navrhl pro tři obžalované vyhoštění, podmíněný trest a vězení. Jednání u soudu v České Lípě bude pokračovat odpoledne závěrečnými řečmi obhajoby a soudkyně pak možná vynese i rozsudek.

Jeden z obžalovaných ale už oznámil, že jeho závěrečná řeč zabere zhruba den.

Za neoprávněné nakládání s chráněnými zvířaty hrozí všem třem obžalovaným až pět let vězení. Mezi obžalovanými je i provozovatel zooparků u Prahy a Doks na Českolipsku Ludvík Berousek.

Ani jeden z obžalovaných vinu nepřiznal, státní zástupce Michael Dostál ale považuje jejich trestnou činnost za prokázanou. Za hlavního organizátora považuje šestatřicetiletého preparátora Miloše Hrozínka, jemuž navrhuje pětiletý trest. V jednom odposlechu Hrozínek uvedl, že si tím vydělá ročně 700 tisíc až 800 tisíc korun.

Celní správa zasahuje v souvislosti se zooparkem Bašť, jehož provozovatelem je...
Celní správa zasahuje v souvislosti se zooparkem Bašť, jehož provozovatelem je...

Pro osmašedesátiletého Berouska žádá dvouletý podmíněný trest se zkušební dobou na čtyři roky a zákaz činnosti v chovu zvířat na pět let. Pro sedmapadesátiletého Vietnamce Xuan Vu Lea navrhl vyhoštění na dobu neurčitou. Podle obžaloby šlo o organizovanou skupinu. Berousek mrtvé tygry předával preparátorovi, od něhož části tygřích těl odebíral Xuan Vu Le. Podle zjištění policie preparátor tygří těla zpracovával na masox nebo tygří víno, které jsou ve vietnamské komunitě žádané, a proto dobře zpeněžitelné. Xuan Vu Le je prodával mimo jiné v pražské tržnici Sapa.

Tygra střelil do krku a do podpaždí přední tlapy

V případu jsou posuzované tři loňské úhyny tygrů z Berouskova chovu. Veterinář František Kostka, který na žádost policie pitval čtyřletého tygra, u soudu uvedl, že zvíře zemřelo na následky střelného poranění. Jeden projektil nalezl v krční páteři a druhý pod lopatkami. Podle Dostála zvíře zabil Hrozínek v Berouskově zooparku, střelil ho do krku a do podpaždí přední tlapy.

Berousek se ke střelbě nevyjádřil, uvedl jen, že tento samec byl agresivní a zabil předtím jiné samice. Dostál v závěrečné řeči uvedl, že si Berousek nechal od veterinářky podvodně vystavit v předstihu úmrtní list pro tohoto tygra a jako důvod chtěl uvést selhání ledvin. Veterinářka mrtvého tygra neviděla. Státní zástupce je přesvědčený, že plánovaná byla i dvě úmrtí tygřic, i když důkazy nemá. U roční samice se na základě indicií domnívá, že uhynula hladem. Čtyřletou zabil samec. Dostál se divil, že je Berousek dal k sobě, i když věděl, že je samec agresivní.

Produkty z tygřích těl jsou v asijské komunitě žádané. „Někteří lidé věří, že například mozek tygra pomůže od lenosti nebo oči od epilepsie, nos od kousnutí hladem, zuby od horečky, kůže proti mentálním poruchám, žluč proti křečím, tuk na revmatismus, krev na silnou vůli,“ uvedl nedávno ředitel České inspekce životního prostředí Erik Geuss. Podle něj lze za jeden tygří špičák dostat 100 až 500 dolarů (od 2300 do 11.500 korun) a za dráp 50 až 100 dolarů (zhruba 1150 až 2300 Kč). Kožešina stojí až 20.000 dolarů (kolem 460.000 Kč).

ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Kdo létá, ničí planetu. Greta probouzí výčitky v mladé generaci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Letadla vyšla z módy, zatěžují prý klima. Když měla mladá aktivistka Greta Thunberg mluvit v OSN, do Ameriky radši...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!