Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 29 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V kauze s tygry žalobce navrhuje tresty od vyhoštění po vězení, pro Berouska podmínku

Obžalovaný provozovatel zooparků Ludvík Berousek u soudu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obžalovaný provozovatel zooparků Ludvík Berousek u soudu. | foto: ČTK

ČESKÁ LÍPA V kauze nelegálního zabíjení tygrů a obchodu s částmi jejich těl státní zástupce navrhl pro tři obžalované vyhoštění, podmíněný trest a vězení. Jednání u soudu v České Lípě bude pokračovat odpoledne závěrečnými řečmi obhajoby a soudkyně pak možná vynese i rozsudek.

Jeden z obžalovaných ale už oznámil, že jeho závěrečná řeč zabere zhruba den.

Za neoprávněné nakládání s chráněnými zvířaty hrozí všem třem obžalovaným až pět let vězení. Mezi obžalovanými je i provozovatel zooparků u Prahy a Doks na Českolipsku Ludvík Berousek.

Ani jeden z obžalovaných vinu nepřiznal, státní zástupce Michael Dostál ale považuje jejich trestnou činnost za prokázanou. Za hlavního organizátora považuje šestatřicetiletého preparátora Miloše Hrozínka, jemuž navrhuje pětiletý trest. V jednom odposlechu Hrozínek uvedl, že si tím vydělá ročně 700 tisíc až 800 tisíc korun.

Celní správa zasahuje v souvislosti se zooparkem Bašť, jehož provozovatelem je...
Celní správa zasahuje v souvislosti se zooparkem Bašť, jehož provozovatelem je...

Pro osmašedesátiletého Berouska žádá dvouletý podmíněný trest se zkušební dobou na čtyři roky a zákaz činnosti v chovu zvířat na pět let. Pro sedmapadesátiletého Vietnamce Xuan Vu Lea navrhl vyhoštění na dobu neurčitou. Podle obžaloby šlo o organizovanou skupinu. Berousek mrtvé tygry předával preparátorovi, od něhož části tygřích těl odebíral Xuan Vu Le. Podle zjištění policie preparátor tygří těla zpracovával na masox nebo tygří víno, které jsou ve vietnamské komunitě žádané, a proto dobře zpeněžitelné. Xuan Vu Le je prodával mimo jiné v pražské tržnici Sapa.

Tygra střelil do krku a do podpaždí přední tlapy

V případu jsou posuzované tři loňské úhyny tygrů z Berouskova chovu. Veterinář František Kostka, který na žádost policie pitval čtyřletého tygra, u soudu uvedl, že zvíře zemřelo na následky střelného poranění. Jeden projektil nalezl v krční páteři a druhý pod lopatkami. Podle Dostála zvíře zabil Hrozínek v Berouskově zooparku, střelil ho do krku a do podpaždí přední tlapy.

Berousek se ke střelbě nevyjádřil, uvedl jen, že tento samec byl agresivní a zabil předtím jiné samice. Dostál v závěrečné řeči uvedl, že si Berousek nechal od veterinářky podvodně vystavit v předstihu úmrtní list pro tohoto tygra a jako důvod chtěl uvést selhání ledvin. Veterinářka mrtvého tygra neviděla. Státní zástupce je přesvědčený, že plánovaná byla i dvě úmrtí tygřic, i když důkazy nemá. U roční samice se na základě indicií domnívá, že uhynula hladem. Čtyřletou zabil samec. Dostál se divil, že je Berousek dal k sobě, i když věděl, že je samec agresivní.

Produkty z tygřích těl jsou v asijské komunitě žádané. „Někteří lidé věří, že například mozek tygra pomůže od lenosti nebo oči od epilepsie, nos od kousnutí hladem, zuby od horečky, kůže proti mentálním poruchám, žluč proti křečím, tuk na revmatismus, krev na silnou vůli,“ uvedl nedávno ředitel České inspekce životního prostředí Erik Geuss. Podle něj lze za jeden tygří špičák dostat 100 až 500 dolarů (od 2300 do 11.500 korun) a za dráp 50 až 100 dolarů (zhruba 1150 až 2300 Kč). Kožešina stojí až 20.000 dolarů (kolem 460.000 Kč).

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...