Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V kauze stíhaného úředníka hraje roli i vlivný člen ČSSD Foldyna

Česko

  7:17
PRAHA - V příběhu daňového podvodu, kvůli kterému včera na ministerstvu financí skončil vysoký úředník Radek Šnábl, figuruje i jméno vlivného severočeského sociálního demokrata Jaroslava Foldyny.

Foldyna byl v době, kdy se podle soudu daňový únik odehrál, jedním z jednatelů a majitelů společnosti Hores ČR. Tato firma měla hrát v celé podvodné transakci klíčovou úlohu.

Čtyři firmy si podle verdiktu soudu mezi sebou prodávaly staré výherní automaty a Hores ČR je měl fiktivně vyvézt do Arménie. Stát pak této firmě vrátil více než pět milionů na DPH. Celou věc chtěli podnikatelé pro úspěch opakovat a na druhý pokus po státu požadovali dokonce sedm milionů korun. To se jim však nepodařilo.
Foldyna se brání, že s daňovými úniky neměl nic společného.

Radek Šnábl

"Jméno pana Šnábla ani těch dalších mi nic neříká. Vůbec nic o tom nevím, ničeho jsem se neúčastnil a takhle jsem to řekl i policii, kam jsem byl předvolán k podání vysvětlení," řekl včera LN Foldyna.

Doplnil, že do firmy Hores ČR vstoupil společně se svým známým Miroslavem Čermákem. "To je můj dobrý známý z Děčína. Firma Hores – zkratka pro hotely a restaurace – se připravovala na rekonstrukci a provozování kempu Zátiší v Hamru na Jezeře. To se ale nakonec nestalo. Já jsem Čermákovi podíl ve společnosti bezúplatně přenechal. Byl to v podstatě jenom kus papíru," popisuje nyní Foldyna své tehdejší podnikatelské angažmá.

Další podrobnosti čtěte v úterním vydání deníku

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat