Čtvrtek 28. ledna 2021svátek má Otýlie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kauza údajného znásilnění na Bulovce. Padla obžaloba mladíka z Afghánistánu

Nemocnice na Bulovce | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nemocnice na Bulovce | foto: Lidové noviny

PRAHA Případ devatenáctiletého muže z Afghánistánu, který je spojován s údajným sexuálním útokem v pražské Nemocnici Na Bulovce, zřejmě zamíří k soudu. „Obžaloba byla podána v únoru pro přečin znásilnění,“ potvrdil informaci serveru Lidovky.cz mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 8 Petr Novák.

Vyšetřování případu z loňského října, v souvislosti s nímž se hovořilo o sexuálním napadení zdravotní sestry, bude pravděpodobně projednávat soud. „Obžaloba byla podána v únoru pro přečin znásilnění,“ uvedl mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 8 Petr Novák. Soudní líčení zatím ale nařízeno není.

Další informace o kauze, která byla byla původně spojována s uprchlickou krizí, nechtějí žalobci uvolnit. A to s ohledem na její citlivost.

Server Seznam Zprávy již dříve vyvrátil některé informace z médií o devatenáctiletém muži s iniciálami S. D. Mladý Afghánec je synem bývalého tlumočníka českých vojáků v Afghánistánu, za jehož služby pro armádu pak dostala celá rodina v Česku údajně trvalý pobyt. V Česku tedy nebyl obžalovaný jako uprchlík.

K údajnému incidentu se nechtějí obě strany - obžalovaný ani údajně napadená zdravotní sestra - vyjadřovat. Dosavadní pokusy serveru Lidovky.cz o rozhovory s nimi byly bez úspěchu. „Nepřál si, abych dávala médiím informace,“ sdělila ve stručnosti jeho bývalá advokátka Karolína Babáková, která případ získala coby „ex-offo“. Sdílnější nebyl ani právní zástupce protistrany, advokát Václav Vlk.

K události, která byla vyšetřována čtvrt roku, mělo podle informací Seznamu dojít dvacet minut před půlnocí 30.října na infekčním oddělení Nemocnice Na Bulovce. Devatenáctiletý muž tam údajně doprovázel svého menšího bratra, hospitalizovaného se žloutenkou. Záznamy z kamer ale chybí.

Také podle vyjádření lidí obeznámených s případem se nenašli ani žádní přímí svědci. Zdravotní sestra sice křikem přivolala kolegy na pomoc, ti však na místo dorazili až ve chvíli, kdy se žena podle nemocnice útoku „stačila sama ubránit“. Ani mladší bratr obžalovaného muže údajnému násilném činu nepřihlížel. Podle vyjádření nemocnice měl mladík sestru zatáhnout do pokoje.

Již dříve se o kauze jednalo i na půdě sněmovny. Poslanci za hnutí ANO i zákonorádci za Svobodu a přímou demokracii interpelovali premiéra Bohuslava Sobotku. Dotazovali se i ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD), který má otázku migrace na starost. Zajímalo je, jak se mladý muž do Česka dostal. Podle ministerského předsedy nebyl S. D. zařazen do žádného z migračních programů.

Poslali jste životopis a marně čekáte na reakci. Proč jiným odpovědí, ale vám ne

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak žádají o práci bílé límečky a jak ty modré? Na koho nasazují personalisté robota? A proč se zájemcům o práci z...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Jak bude za času Vodnáře? Býci se dočkají lásky, dařit se bude Pannám

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vládu na nebi si jednotlivá znamení zvěrokruhu předávají podle toho, jak do nich vstupuje Slunce, což bývá vždy kolem...