Sobota 31. října 2020svátek má Štěpánka 13 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Fuksa odmítl v kauze trafik vypovídat, dostal pokutu 20 tisíc korun

Ivan Fuksa. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ivan Fuksa. | foto: ČTK

PRAHA Exposlanec za ODS Ivan Fuksa ve čtvrtek přišel jako svědek k výslechu v kauze údajných trafik pro něj a jeho někdejší kolegy Pavla Tluchoře a Marka Šnajdra. Vypovídat však odmítl s tím, že podle ústavy má na takový postup právo. Dostal kvůli tomu pořádkovou pokutu 20 000 korun, stejně jako v úterý Tluchoř.

Fuksa to řekl novinářům poté, co po hodině a půl opustil policejní služebnu na pražském Perštýně.

Trojice bývalých poslanců původně čelila obvinění ze zneužití pravomoci a z přijetí úplatku v podobě příslibu lukrativních postů ve státních firmách, její trestní stíhání však s odvoláním na poslaneckou imunitu zrušil Nejvyšší soud. Po změně jejich procesního postavení nyní policie musí muže vyslechnout znovu - tentokrát jako svědky, nikoliv obviněné.

ČTĚTE K TÉMATU

"V podstatě bych odpovídal totéž, co jsem uváděl při podání vysvětlení v červnu a při výslechu v létě loňského roku," podotkl exposlanec při odchodu ze sídla Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Na dotaz, zda vyšetřovatelé přišli s něčím novým, nebo opakovali stejné otázky jako loni, vysvětlil, že po jeho odmítnutí podat výpověď už se ho na nic neptali.

Policii prý upozornil na to, že podle usnesení Nejvyššího soudu měly všechny jeho kroky ohledně vzdání se mandátu spojitost s výkonem poslaneckého mandátu. "V souvislosti s tím jsem se odvolal na článek 28 Ústavy České republiky," uvedl. Tento článek říká, že poslanec i senátor má právo odepřít svědectví o skutečnostech, které se dozvěděl v souvislosti s výkonem svého mandátu, a to i poté, kdy přestal být zákonodárcem.

Bývalí poslanci ODS Marek Šnajdr a Ivan Fuksa

Bývalí poslanci ODS Marek Šnajdr a Ivan Fuksa

Fuksa si policistům také postěžoval na to, že od nich nedostal zpátky všechny věci, které mu loni zabavili. "Byly mi zabaveny diáře počínaje rokem 1990. Nebyl mi vrácen diář z roku 1997, proto jsem vznesl dotaz, kde ten diář je, kdo s ním manipuluje a kdo využívá těchto mých osobních údajů," prohlásil. Dodal, že v této věci "podnikne právní kroky".

V případu údajných trafik jsou nadále obviněni expremiér Petr Nečas (ODS), jeho současná manželka Jana Nagyová a někdejší Fuksův náměstek Roman Boček. Kriminalisté věří, že trojice exposlanců si nechala slíbit místa ve státních firmách za to, že přestala dělat problémy při schvalování vládního daňového balíčku. "Trafiky" ve státních společnostech jim výměnou za složení mandátu údajně nabídl tehdejší předseda vlády Nečas, přičemž ho k tomu prý navedla šéfka jeho kabinetu Nagyová společně s Bočkem.

Tluchoř dostal pokutu, Šnajdr nikoliv

Tluchoř vypovídal jako svědek v úterý, Šnajdr ve středu. Policie se jich ptala na okolnosti, za jakých se v listopadu 2012 vzdali mandátu. Tluchoř odmítl odpovídat na otázky státního zástupce. Některé dotazy nezodpověděl ani Šnajdr, tomu však vyšetřovatelé pokutu na rozdíl od Fuksy a Tluchoře neuložili.

Fuksa se stal dva měsíce po složení mandátu, tedy v lednu 2013, členem představenstva Českého Aeroholdingu a vrchním ředitelem pro strategii v tomtéž podniku. Šnajdr byl v prosinci 2012 zvolen předsedou dozorčí rady společnosti Čepro.

Ohledně Tluchoře policejní spis uvádí, že "v důsledku jeho obav z případných následků tohoto postupu mu dosud nebyl poskytnut úplatek v celém rozsahu", a tedy zatím nezískal členství v orgánech společností, v nichž je majoritním vlastníkem stát. Zmiňuje však, že Tluchořem požadovaný člověk - Libor Antoš - byl v lednu 2013 zvolen členem dozorčí rady Českých drah. Kauza údajného podplacení Tluchoře, Fuksy a Šnajdra vedla k pádu Nečasovy vlády, Nečas se vzdal i funkce předsedy ODS. Občanští demokraté v úterý podali kvůli obvinění Nečase ústavní stížnost, která souvisí s tím, že kauzu dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Jak začít s lepkem? Zkuste lahodnou kaši bez přidaného cukru
Jak začít s lepkem? Zkuste lahodnou kaši bez přidaného cukru

Rohlík ani piškoty nejsou vhodné potraviny k seznamování organismu dítěte s lepkem. Ideální variantou může být dobře stravitelná, lahodná kaše bez...