Čtvrtek 5. srpna 2021, svátek má Kristián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Policie obvinila 180 lékařů. Od firem měli dostávat peníze za předepisování léků

Česko

  7:37
PRAHA - Policie v kauze údajného uplácení lékařů ze strany distributorů léků stíhá už 180 lidí. Zástupci dvou farmaceutických společností dávali peníze lékařům a podle Národní centrály proti organizovanému zločinu to byly úplatky za předepisování léků. Lékaři se hájí tím, že šlo o odměny například za spolupráci na dotazníkových šetřeních. Píše to středeční Mladá fronta Dnes (MfD), která o případu informovala už v září 2015. Obviněných tehdy bylo 34.
Korupce (ilustrační foto)

Korupce (ilustrační foto) foto: Lidové noviny

„Policie už dvakrát rozšířila počet obviněných, v současnosti je jich více než 100. Nejprve bylo obviněno 34 osob, pak dalších 19 a nejnověji dalších 127. Nic dalšího k této věci nyní nebudeme sdělovat,“ řekl deníku státní zástupce Ondřej Šťastný. Mezi obviněnými jsou podle MfD lékaři mnoha odborností od praktických přes urology, gynekology či psychiatry, a to z různých regionů. Bokem dostali tisíce, ale třeba i víc než dva miliony korun, v závislosti na množství předepisovaných léků.

V poslední vlně obvinění jde nejčastěji o lékaře ze středních Čech a jižní Moravy, píše deník. Policie při domovních prohlídkách našla mimo jiné evidenci plateb přijatých lékaři v letech 2008 až 2013 a také připravené obálky s penězi a označením lékaře.

Obě farmaceutické firmy, které se podle kriminalistů na korupci podílely, jsou dnes v likvidaci. Policie se na stopu údajných úplatků dostala při vyšetřování krácení daní pomocí fiktivních faktur, kterým se peníze pro lékaře získávaly, uvedla MfD.

Mezi 34 lidmi, které policie začala stíhat jako první, podle dřívějších informací MfD bylo 15 lékařů a 19 pracovníků dvou firem obchodujících s léky. Deník předloni napsal, že policisté mají podezření, že celková výše úplatků činí desítky milionů korun.

Autor:

Mohlo by vás zajímat