27. února 2015 10:29, aktualizováno  11:03 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V kauze úvěrů od České exportní banky má být obžalováno šest osob

Obviněným hrozí až osm let. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obviněným hrozí až osm let. | foto: Shutterstock

PRAHA Protikorupční policie navrhla obžalovat šest lidí v kauze poskytování podezřelých úvěrů od České exportní banky (ČEB) na projekty v Číně a Tunisku, u kterých údajně vznikla škoda přes půl miliardy korun. Za porušování povinnosti při správě cizího majetku a porušování závazných pravidel hospodářského styku jim hrozí dva až osm let vězení.

Na policejním webu o tom v pátek informoval mluvčí Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Jaroslav Ibehej.

ČTĚTE TAKÉ

V souvislosti se schválením úvěru od ČEB ve výši 12 milionů amerických dolarů (téměř 294 milionů korun) navrhla policie podle Ibeheje obžalovat pět lidí. Skupina byla obviněna loni v srpnu, kdy vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová řekla, že mezi stíhanými osobami jsou členové vedení banky. Ředitel ČEB Karel Bureš tehdy uvedl, že obvinění již v bance nepracují.

Jeden člověk je pak stíhaný v souvislosti s projektem výstavby luxusních apartmánů v Tunisku, na kterou banka poskytla úvěr 308 milionů korun. Podle detektivů nepostupoval obezřetně při poskytnutí úvěru. Podle dřívějších informací policie byli v této větvi případu stíháni také dva lidé pro úvěrový podvod, kterého se měli dopustit právě vylákáním půjčky od banky. „Další částí tohoto projektu se kriminalisté stále zabývají,“ upřesnil dnes Ibehej.

Protikorupční policie se zřejmě zabývá i dalšími podezřelými úvěry ČEB. Podle deníku Mladá fronta Dnes od loňského listopadu detektivové stíhají bývalého pravděpodobně vysoce postaveného zaměstnance banky za to, že v roce 2007 schválil úvěr na obchodní projekt v Rusku. Údajně tak způsobil škodu 891 milionů korun, uvedla nedávno MfD.

Lidovky.cz, ČTK

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?