Úterý 17. května 2022, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V kdysi slavných lázních Kyselka už Mattoni nemají

Česko

  8:00
KYSELKA - Stáčírna nejznámější české minerálky je od samoobsluhy vzdálena jen několik desítek metrů. A v prvním patře domu s obchodem bydlí i italský šéf zdejšího provozu Karlovarských minerálních vod.

Kolonáda v kopci u Ottova pramene je jednou z mála památných budov v Kyselce, které se na zimu dočkaly nové „střechy“. Peníze na nepřehlédnutelný zelený a modrý igelit poskytl soukromým vlastníkům stát. foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Přesto v malém přízemním krámku, jediném v Lázních Kyselka, zákazník na vodu s etiketou Mattoni nenarazí. „Jsme tu v nájmu a radnice prostě nedovolí, abychom tuhle minerálku prodávali, asi se nemají rádi, nevím,“ krčí rameny prodavačka, která se představuje jako Marta.

Důvod může být jasný – za dnešní hrůzostrašný stav kulturní památky a bývalého lázeňského letoviska Kyselka může podle řady místních právě podnik s minerální vodou, kterému část budov patří.

„Máme spolu korektní vztahy,“ říká starostka města Petra Hoffmannová. Jedním dechem ale dodává, že firma by debaty o devastaci památkově chráněných budov mohla jednoduše ukončit.

„Při jejich přiznaných tržbách kolem 800 milionů ročně by svých šest domů dokázali opravit,“ myslí si starostka. Alessandro Pasquale, šéf Karlovarských minerálních vod, ale dlouhodobě zastává jiný názor.

ČTĚTE TAKÉ:

„Naštěstí už nejsme v komunismu, aby lidé mohli diktovat, co má firma dělat se svými zisky,“ zopakoval před Vánoci. Důsledky jsou na dvacítce chráněných budov obklopených bahnitým svahem jasně patrné.

Propadlé střechy, hnijící fasády, okna zatlučená dřevěnými fošnami a na nich cedule „Zákaz vstupu, soukromý pozemek“.

Jediná práce je znát na kolonádě u Ottova pramene v kopci. Poutá křiklavě barevnými igelity nataženými místo střechy. Ale provizorní zastřešení nezaplatil vlastník. Na projekt muselo uvolnit skoro milion korun ministerstvo kultury.

Další osud budov je nejasný, chybí prý investor. Městu by se tu líbily startovací byty pro mladé.

Kyselka mohla být i Las Vegas

V minulých letech se tu vystřídala řada vlastníků. Podnikatel z Německa chtěl například vytvořit nostalgické městečko a zábavní park za 110 miliard korun. Podle megalomanského plánu zde mohlo pracovat až deset tisíc lidí.

Nic z toho ale nevyšlo. C. T. S.-Duo nyní s projektem za miliardu čeká na investora. Mohly by tu vzniknout kanceláře. „Ale oprava budov a znovu zprovoznění lázní je jen romantická utopie,“ dodává Petr Dostál, jednatel vlastníka.

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?
Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?

Podle diskuzí na eMimino.cz průměrná čtyřčlenná rodina utratila v roce 2021 za jídlo a drogerii průměrně 10-17 000 Kč. Tedy až 204 000 Kč ročně....

Mohlo by vás zajímat