Pátek 18. června 2021svátek má Milan 31 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Keni uhynul nosorožec, který byl do Afriky převezen z České republiky

Nosorožec (ilustrační). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nosorožec (ilustrační). | foto: archiv CK Marco Polo

V keňské rezervaci Ol Pejeta uhynul nosorožec bílý severní Suni, který byl do Afriky převezený v roce 2009 z dvorské zoo. Suni byl jedním z posledních sedmi známých nosorožců severních bílých na světě.

Z předběžných výsledků pitvy není zatím jasná příčina smrti, bylo však vyloučeno, že by se stal obětí pytláků, informoval Jan Stejskal z dvorské zoo. Suni byl zřejmě posledním samcem tohoto druhu, který se mohl zapojit do přirozené reprodukce, dodal.

Nosorožec byl nalezený v pátek 17. října ráno. Veterináři v Ol Pejetě podle Stejskala nejdříve vyloučili nakažení snětí slezinnou, následně provedli pitvu. Podle Stejskala nelze vyloučit, že Suni mohl zemřít přirozenou smrtí. „Otec Suniho, Saút, uhynul v ZOO Dvůr Králové v roce 2006 přirozenou smrtí. Bylo mu 34 let, tedy stejně jako nyní Sunimu,“ řekl Stejskal.

Genetické vzorky pro umělou reprodukci

Dvorská zoo nyní koordinuje odebrání genetických vzorků z těla uhynulého nosorožce. Do Keni odletěl expert Robert Hermes z berlínského Institutu pro výzkum zoo a divokých zvířat (IZW), který přímo v rezervaci dohlédne na to, aby byly zachovány vzorky použitelné pro případné budoucí umělé techniky oplodnění. Již dříve odebrané vzorky jsou uložené ve speciální zařízení v Berlíně a mohou být použité pro umělou reprodukci.

Cesta nosorožců z Čech do Keni

Suni se v dvorské zoo narodil v červnu 1980 jako vůbec první severní bílý nosorožec na světě, kterého se podařilo odchovat v zajetí. Oba jeho rodiče, matka Nasima i otec Saút, pocházeli z volné přírody. Podle odborníků byl Suni zřejmě posledním severním bílým samcem, který se mohl zapojit do přirozené reprodukce.

Další dva samci, Sudán a Angalifu, jsou ještě starší než Suni, oběma je přes 40 let. Dvorská zoo na konci roku 2009 poslala do keňské rezervace Ol Pejeta čtyři severní bílé nosorožce. Po přesunu se zlepšil zdravotní stav zvířat, u obou samic se postupně zlepšily hormonální cykly a pravidelně se pářily. Později ale v jejich hormonálních cyklech nastal útlum. Po úhynu Suniho žije v zajetí pouhých šest zvířat nosorožců severních bílých, tři v keňské rezervaci, jedna samice v dvorské zoo a starý pár v San Diegu v USA.

,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...