Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Kopřivnici chtějí koupit „svého“ malíře

Česko

KOPŘIVNICE Na obchod, který v tuzemsku nemá v posledních letech obdoby, se chystají v Kopřivnici. Hodlají tam do majetku města koupit autorská práva k dílu slavného „malíře pravěku“ Zdeňka Buriana. Svého rodáka.

Jednání pokračují i přes ekonomickou krizi. „Musíme zvažovat každou korunu, ale náš rodák skrývá velký potenciál. Nemuseli bychom být stále městem považovaným díky tatrovce za čistě průmyslové,“ řekl LN starosta Josef Jalůvka. Podle odhadu, který objednali malířovi potomci, je cena práv dvacet milionů korun. „Suma, kterou můžeme nabídnout, je řádově nižší,“ dodal starosta. Neoficiální údaje zmiňují šest milionů korun.

Vnuci malíře už na jaře LN potvrdili, že jsou ochotni práva přenechat za nižší cenu, než je odhad. Burianův vnuk Jiří Hochman tehdy poznamenal, že záleží také na formě, jakou se toto převedení práv uskuteční – mohla by například vzniknout společnost, v níž by měli podíl.

Kopřivnice by kontrolovala i burianovské výstavy Podobný obchod je výjimečný – radnice spíše autorská práva nabývají například darem či ze závěti, což byl i případ Josefa Skupy, tvůrce Spejbla a Hurvínka, a plzeňského domova důchodců.

Autorská práva na Burianovo dílo zahrnují například podíl na prodeji a distribuci zboží s burianovskou tematikou nebo z vydavatelské činnosti. A právě u Buriana je potomci velice pečlivě střeží. Mohou žádat podíly za ilustrace v knihách, ale i reprodukce v kalendářích, na novoročenkách a v dalších pracích či jiné licenční poplatky. Stejným způsobem by se část investovaných peněz mohla vrátit Kopřivnici, zákonem stanovených sedmdesát let od Burianovy smrti uplyne až v roce 2051 – poté už nebudou práva chráněna.

Vnuk Jiří Hochman, který s dědečkem strávil v jeho ateliéru dvacet let, se o autorská práva stará čtrnáct let. Tvrdí, že by byl rád, kdyby práva zůstala na Moravě, k níž měl dědeček úzký vztah.

Obchod by zahrnul také kolekci, která mimo jiné zahrnuje ilustrace k pěti stům knih z oblasti paleoantropologie a také ilustrace, kterými Zdeněk Burian doprovodil mimo jiné knihy Karla Maye, Julese Verna či Daniela Defoea, a dokonce i akvarely spojené s díly Boženy Němcové či Jaroslava Foglara.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce
Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce

Zná to asi každý, Vánoce se kvapem blíží a vy možná nevíte, jaký dárek pro své milované pořídit. Inspirujte se tipy z redakce a využijte slev při...