1. června 2019 20:10 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V bývalém lomu u Plzně se při plavání utopil mladý muž, na Chrudimsku zase zahynul potápěč

Košutecké jezírko na místě zaniklého kamenolomu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Košutecké jezírko na místě zaniklého kamenolomu. | foto: Autor: Wikimedia Commons/ Chartep (CC BY-SA 4.0)

Plzeň  V Košuteckém jezírku na severním okraji Plzně se v sobotu navečer utopil mladý muž. Informovala mluvčí záchranné služby Mária Svobodová. Přivolaný lékař už mu nemohl i přes veškerou snahu pomoci a pouze konstatoval smrt, uvedla. Plavce vyzvedli hasiči, pod vodou byl asi 20 minut, řekl řídící důstojník hasičů. Na Chrudimsku zase odpoledne při potápění utonul osmatřicetiletý muž.

Neštěstí se stalo kolem 18:00. Košutecké jezírko vzniklo zatopením bývalého pískovcového lomu. Z jedné strany je lemované travnatou pláží s pozvolným vstupem do vody, část břehů tvoří strmé skály. Podle policejní mluvčí Markéty Fialové ale mladý muž neskákal do vody. Podle dostupných svědectví plaval a zřejmě dostal křeč.

Potápěč se už nevynořil

Za sobotu jde už o druhého utonulého. Asi osmatřicetiletý muž odpoledne zemřel při potápění v lomu Leštinka u Skutče na Chrudimsku. Ponořil se ještě se dvěma potápěči, na hladinu se však již nevrátil. Na místo přiletěl vrtulník. Přes dlouhou resuscitaci se muže záchranářům nepodařilo přivést k životu.  to řekl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Aleš Malý. 

„Nepodařilo se obnovit srdeční akci. Příčiny neštěstí vyšetřuje policie,“ uvedl Malý.

Muž zůstal pod vodou asi 15 minut, pak se pro něj kolegové znovu ponořili. Soukromý lom u Leštinky potápěči k výcviku často využívají. Potápěč v něm utonul i v roce 2011.

ČTK