23. března 2018 9:19, aktualizováno  14:03 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Při výbuchu v Kralupech umírali Rumuni. Policie zjišťuje, zda neporušili předpisy

Výbuch v areálu rafinerie v Kralupech nad Vltavou | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výbuch v areálu rafinerie v Kralupech nad Vltavou | foto:  Michal Šula, MAFRA

KRALUPY NAD VLTAVOU Policisté a hasiči pokračují ve vyšetřování čtvrtečního výbuchu tankovací nádrže v kralupské rafinerii, který si vyžádal šest mrtvých a dva zraněné. Podle hasičů v kralupském areálu explodovaly páry hořlavých kapalin. Nádrž, která vybuchla, byla několik let mimo provoz. Policisté vyslýchají svědky a zjišťují, zda nebyly porušeny předpisy. Výbuch v Kralupech šetří i úřad inspekce práce.

Příčina exploze, která stala se jednou z největších tragédií v tuzemských průmyslových provozech za posledních 50 let, zůstává podle policie a hasičů zatím neznámá. Vyčíslena zatím nebyla ani vzniklá škoda.

„Našim vyšetřovatelům a kriminalistům se zatím nepodařilo vše zadokumentovat a řádně ohledat. Předpokládám, že dnešní den na tom opět budou pracovat. Nedokážu ale říct, zda to dnes zvládnou,“ uvedl Svoboda.

Výbuch v Kralupech šetří i úřad inspekce práce. Vyšetřování uzavře do dvou až tří měsíců. Za případné pochybení může uložit až dvoumilionovou pokutu.

Výbuch v areálu rafinerie v Kralupech nad Vltavou
Výbuch v areálu rafinerie v Kralupech nad Vltavou

Podle hasičů v kralupské rafinérii ve čtvrtek explodovaly páry hořlavých kapalin. Kde se vzaly a o jaké látky šlo, vyšetřovatelé dál zjišťují. Nádrž, která ve čtvrtek vybuchla v kralupském areálu, byla několik let mimo provoz. Sloužila ke skladování pohonných hmot vyrobených v rafinerii. 

Místo výbuchu dál podle Johnové ohledávají i policisté, přizváni byli také znalci z různých oborů a vyšetřovatelé vyslýchají svědky.„Zjišťujeme, zda nedošlo k porušení předpisů, nařízení nebo protiprávnímu jednání,“ dodala. Vyšetřování podle ní policistům pravděpodobně zabere celý dnešní den.

Starosta Kralup Petr Holeček se v pátek kvůli události sejde s vedením společnosti Unipetrol, které kralupská rafinerie patří.

Pět ze šesti obětí byli Rumuni

Oběťmi nejsou zaměstnanci Unipetrolu, ale dodavatelské firmy.  Pět ze šesti obětí čtvrtečního výbuchu v kralupské chemičce byli rumunští občané. Oznámilo to v pátek podle agentury AFP rumunské ministerstvo zahraničí. Zástupci rumunské ambasády v Praze navštívili také dvě pražské nemocnice, které pečují o dvě osoby zraněné při neštěstí, aby zjistili, zda Rumuni nejsou i mezi nimi.

Zranění byli převezeni do nemocnic v Praze Motole a na Vinohradech. Jeden má popáleniny druhého stupně na deseti procentech těla, druhý devastující poranění obličeje.

Prvotní informace hovořily o tom, že výbuch nastal během čištění tankovací nádrže. Mluvčí Unipetrolu Pavel Kaidl ale tuto informaci ve čtvrtek nepotvrdil. Při jaké jiné činnosti nádrž explodovala, ale neuvedl.

V rafinerii se v současnosti připravuje plánovaná odstávka, práce na odstávce nebyly zasaženy a provoz rafinerie nebyl výbuchem dotčen. Zastavena byla pouze distribuce ze zasaženého silničního terminálu.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz