4. března 2018 12:55, aktualizováno  19:28 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Krkonoších v neděli zemřel lyžař, v Beskydech se další vážně zranil

Vrtulník se záchranáři - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vrtulník se záchranáři - ilustrační foto | foto: Policie ČR

PEC POD SNĚŽKOU/OSTRAVA Na sjezdovce Portášky ve Velké Úpě, která je městskou částí Pece pod Sněžkou, v neděli dopoledne zemřel šestačtyřicetiletý lyžař. Mluvčí SkiResortu Černá hora-Pec pod Sněžkou Zina Plchová řekla, že lyžař spadl ještě před nárazem do sloupu lanovky. Případ si převzala policie, která vyšetřuje okolnosti neštěstí. Cizí zavinění kriminalisté vyloučili.

„Podle očitého svědka došlo k pádu na sjezdovce, lyžař zhruba 20 metrů doklouzal po sněhové pokrývce ke sloupu a narazil do něj. Sloup lanovky byl vybaven ochrannou matrací. Je nám velmi líto, že k této situaci došlo,“ řekla Plchová.

Na místě zasahovali zdravotní záchranáři i horská služba. „Muž ročník 1972 z dosud nejasných příčin upadl na sjezdovce a ve vysoké rychlosti trefil sloup. Bylo nám to oznámeno okolo 10:00. Naši operátoři od počátku zahájili telefonickou resuscitaci, na místo vyslali posádku z Trutnova, zároveň vrtulník. Bohužel muž zraněním na místě podlehl,“ řekl mluvčí krajských zdravotnických záchranářů Ivo Novák. Záchranka vyslala na místo i zdravotnického interventa, který pomohl na místě pozůstalým. „Pokud jde o přilbu, tak tu na hlavě měl,“ dodal Novák.

Zasahující člen Horské služby Krkonoše Tomáš Novák uvedl, že při příjezdu bylo už z dálky patrné, že skupinka kolem jedoucích lyžařů provádí nepřímou srdeční masáž postiženého. Horští záchranáři u něho zjistili náhlou zástavu oběhu a zahájili resuscitaci s použitím takzvaného laického defibrilátoru. „Nasadili jsme pacientovi defibrilační elektrody, zajistili dýchací cesty a podali dýchací plyn. Během toho k nám dojela naše terénní čtyřkolka, která k nehodě dopravila posádku sanitky Rychlé zdravotnické pomoci z Trutnova,“ uvedl Tomáš Novák. Podle něho i přes hodinovou resuscitaci lyžaře nedošlo k obnovení jeho srdeční činnosti.

„Nemůžeme se v tomto případě vyjadřovat ani k tomu, jak k nehodě došlo, ani ke konečné diagnóze. Nicméně chci touto cestou poděkovat všem, kteří ihned po pádu muže poskytli první pomoc, i těm, kteří u nás během zásahu zastavovali s nabídkou pomoci,“ sdělil náčelník krkonošské horské služby Pavel Jirsa.

Příčiny i okolnosti nehody šetří policie. „Na místě jsme cizí zavinění nezjistili. Další stopy přinese svědectví, další prověřování a nařízená pitva. Vyšetřovatel se také samozřejmě zabývá mechanikou úrazu. Případ zatím dál nebudeme komentovat,“ řekla mluvčí policie Alena Kacálková.

V celých Krkonoších, které zasahují i do sousedního Libereckého kraje, jde podle horské služby v letošní zimní sezoně o první úmrtí přímo na sjezdovce. Horští záchranáři v Krkonoších zasahovali od začátku prosince u sedmi úmrtí většinou v horských objektech.

V Beskydech se v neděli vážně zranil čtyřiačtyřicetiletý lyžař

V beskydském lyžařském areálu Severka v Dolní Lomné na Frýdecko-Místecku se v neděli vážně zranil čtyřiačtyřicetiletý lyžař. Po nárazu do stromu byl v bezvědomí. Později se záchranáři komunikoval. V neděli to jejich mluvčí Lukáš Humpl.

Muže ošetřovali i záchranáři Horské služby Beskydy. „Na místě zasahovala také posádka rychlé zdravotnické pomoci a letečtí záchranáři,“ řekl mluvčí. Podle svědků muž při jízdě na lyžích narazil do stromu. „Bezprostředně po události byl v bezvědomí, se záchranáři ale později komunikoval,“ dodal.

Zasahující lékař u postiženého zjistil známky svědčící pro poranění mozku, nevyloučil ani poranění páteře.

V neděli dopoledne v Krkonoších na sjezdovce Portášky ve Velké Úpě, která je městskou částí Pece pod Sněžkou, zemřel šestačtyřicetiletý lyžař. Lyžař spadl na sjezdovce a narazil do sloupu lanovky.

ČTK

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.