Středa 3. března 2021svátek má Kamil 0 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Krkonoších napadlo skoro deset centimetrů sněhu. Silný vítr zastavil horní úsek lanovky

Zasněžené Krkonoše (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zasněžené Krkonoše (ilustrační foto) | foto: ČTK

Hradec Králové  Ve vyšších polohách Královéhradeckého kraje v noci na sobotu sněžilo. V Krkonoších napadlo téměř deset centimetrů sněhu. Na Trutnovsku leží na silnicích sníh. Řidiči by při jízdě měli být velmi opatrní. Teploty na horách klesly k minus pěti stupňům Celsia.

V nižších polohách bylo v sobotu ráno kolem nuly a silnice tam byly po chemickém ošetření většinou mokré. Vyplývá to z informací silničářů, meteorologů a horské služby v kraji.

Pro oblast Trutnovska a Vrchlabska nadále platí výstraha meteorologů, že se při čerstvém větru a sněžení mohou vytvářet sněhové jazyky, v exponovaných horských polohách i závěje. Vítr na hřebenech Krkonoš by mohl mít v nárazech rychlost až 90 kilometrů v hodině.

V sobotu by měla být v hradeckém kraji zataženo až oblačno. Postupně by se mohly objevit sněhové přeháňky, na horách se čeká sněžení trvalejší. Teploty by se měly pohybovat kolem nuly, na horách kolem minus šesti stupňů.

Vítr omezil provoz lanovky

Silný vítr v sobotu zastavil horní úsek kabinové lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku. Spodní úsek lanovky z Pece na Růžovou horu zůstal v provozu. Z Růžové hory to je na vrchol Sněžky pěšky 2,5 kilometru. Lanovka na Sněžku může jezdit do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině, uvedli vlekaři na webu lanovky. Provoz ostatních lanovek v Krkonoších vítr neomezil.

Na Sněžce v sobotu ráno podle informací polské horské služby vál vítr rychlostí kolem 70 kilometrů v hodině, byla mlha a viditelnost do 30 metrů. Teplota se na Sněžce pohybovala kolem minus 11 stupňů Celsia, pocitová teplota byla kolem minus 18 stupňů. Na Sněžce leží asi 30 centimetrů sněhu. Na hřebenech Krkonoš je asi 30 až 40 centimetrů sněhu, z toho deset centimetrů napadlo za posledních 24 hodin.

Meteorologové na sobotu v Krkonoších předpovídají trvalejší sněžení. Vítr by na horách mohl mít v nárazech rychlost až 90 kilometrů v hodině.

Silnice v Beskydech a Jeseníkách

Silnice v Moravskoslezském kraji jsou sjízdné, ale jízda po většině z nich vyžaduje od řidičů zvýšenou opatrnost. Silnice jsou po chemickém ošetření mokré a jízdu komplikují sněhové přeháňky. Silnice I/56 na Frýdecko-Místecku v Beskydech je kluzká a je na ní sníh. Řidiči tam navíc musejí počítat se zdržením kvůli kamionu, který v sobotu ráno silnici u Starých Hamrů zablokoval, přestože už od pátečních 05:00 mají do úseku mezi Ostravicí a Bílou vozidla nad 12 tun zákaz vjezdu. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic.

Silnice I/56 vede v Beskydech kolem přehrady s pitnou vodou Šance a silničáři ji nemohou ošetřovat chemicky. Také na dalších silnicích v Beskydech, které se ošetřují inertním posypem, leží uježděný sníh. Na Opavsku mohou silnice namrzat.

Podle předpovědi meteorologů v sobotu bude občas sněžit na většině území kraje. Na horách bude sněžení i trvalejší. Teploty se budou pohybovat kolem nuly, na horách pod nulou.

D1 je sjízdná

Hlavní tahy včetně dálnice D1 jsou na Vysočině po chemickém ošetření mokré a s opatrností sjízdné. Na silnicích nižších tříd ošetřovaných drtí mohou být po nočním sněžení zbytky uježděného sněhu. V noci sněžilo především na Žďársku. Do jižních Čech se sněhové přeháňky dostaly nad ránem, především ve vyšších polohách napadlo okolo tří centimetrů sněhu. Vyplývá to z informací dispečinků krajských správců silnic. 

Rozbředlý sníh na Zlínsku

Několik centimetrů rozbředlého sněhu v sobotu ráno pokrývá silnice v horských oblastech Zlínského kraje. Zvýšená opatrnost při jízdě autem je po nočním sněžení na místě hlavně na Vsetínsku, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD).

Na Vsetínsku v noci napadlo až pět centimetrů sněhu. Po noční údržbě pomocí pluhů a sypačů je na tamních silnicích rozbředlý sníh. Místy se na mokrých vozovkách může ráno tvořit i náledí. Správci komunikací proto nabádají řidiče ke zvýšené opatrnosti.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Britská královna Alžběta II. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Britská královna Alžběta II. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Britská královna Alžběta II. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...