Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Krkonoších platí první stupeň lavinového nebezpečí. Kvůli silnému větru nejede horní úsek lanovky na Sněžku

Nejvyšší česká hora Sněžka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nejvyšší česká hora Sněžka. | foto: Snezkalanovka.cz

Špindlerův Mlýn (Trutnovsko) V Krkonoších platí první stupeň lavinového nebezpečí, mělo by to tak zůstat i v sobotu. Na hřebenech hor je silný vítr, ráno se nerozjel horní úsek lanovky na Sněžku. Lanovka může jezdit do rychlost větru 60 kilometrů v hodině. Vyplývá to z údajů na webových stránkách Horské služby Krkonoše, meteorologů a lanové dráhy.

Při prvním lavinovém stupni z pětibodové stupnice jsou podmínky pro túry všeobecně bezpečné. Nebezpečná místa bývají pouze ojediněle. „Uvolnění laviny je možné při velkém dodatečném zatížení, a to jen ojediněle ve velmi strmém extrémním terénu. Je možnost samovolného uvolnění malých, nebo středních lavin, které se většinou zastaví ještě na svahu,“ uvedl Robert Dlouhý z krkonošské horské služby.

Na hřebenech je deset až 20 centimetrů sněhu. Více sněhu je na závětrných svazích a ve žlabech. V lavinových katastrech se mohou vyskytnout laviny z mokrého sněhu a laviny klouzavé. „Sněhová pokrývka je vlhká až mokrá, v nižších polohách hor je podmáčená,“ uvedl Dlouhý.

Lavinovými lokalitami jsou v Krkonoších Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl.

Kabinovou lanovku na Sněžku tvoří dva úseky, z Pece na Růžovou horu a z Růžové hory a Sněžku. Může jezdit do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině. Na Sněžce byla ráno mlha, vítr přes 70 kilometrů v hodině, teplota okolo nuly, pocitová minus pět.

U hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů bylo ráno okolo jednoho stupně nad nulou, mlha a deset centimetrů mokrého sněhu.

Podle předpovědi meteorologů by v pátek v hradeckém kraji mělo být opět skoro jasno až polojasno, místy zataženo s nízkou oblačností nebo mlhy. Později večer se má od západu začít zatahovat. Nejvyšší denní teploty budou mezi devíti až 12 stupni Celsia, v 1000 metrech na horách kolem devíti stupňů nad nulou. Na horách má vát silný vítr, v nárazech až 110 kilometrů v hodině.

První stupeň lavinového nebezpečí vyhlásila krkonošská horská služba v současné zimní sezoně poprvé v pondělí 16. prosince a od té doby trvá. Minulou zimní sezonu to bylo poprvé 10. prosince 2018.

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Popularizátor vědy, novinář a pedagog Jan Tůma vynalezl v 60. letech výukový... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

Přivřela oči a doufala v polibek. Manžel ji místo toho shodil ze srázu

Přivřela oči a doufala v polibek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ležela vedle něj a pravidelně oddychovala. Odtáhl se od ní, co mu jen postel dovolila, a otočil se zády. Musí to udělat...