Čtvrtek 16. září 2021, svátek má Ludmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Krkonoších připadl sníh, dál ale platí druhý lavinový stupeň

Česko

  12:36
PEC POD SNĚŽKOU - Ve vyšších polohách Krkonoš za posledních 48 hodin na zledovatělou vrstvu připadlo deset centimetrů nového sněhu, současně vál silný nárazový vítr. V kombinaci s mírným oteplením a následným ochlazením vykazují sněhové profily v lavinových lokalitách střední až malou stabilitu. Na svých webových stránkách o tom v sobotu informovala horská služba. V Krkonoších platí od úterý druhý stupeň lavinového nebezpečí z pětidílné mezinárodní stupnice.

Krkonoše. Pohled z cesty na Vrbatovu boudu na tři kopce: Mechovinec, Černá skála, Šeřín. V pozadí za nimi vrchol Žalý. foto: Martin Prachař, Lidovky.cz

„Na hřebenech Krkonoš leží okolo 80 centimetrů sněhu. Větší množství sněhu je uloženo na závětrných stranách a v žlabech,“ uvedl dnes Robert Dlouhý z krkonošské horské služby.

Vlivem mírného oteplení a deště a následného ochlazení se podle něj vytvořila na povrchu slabá ledová krusta, na kterou připadl nový sníh za působení silného nárazového větru. „Mohou se vyskytnout laviny deskové malých rozměrů. Tendence lavinového nebezpečí je setrvalá,“ uvedl.

V polohách pod 1000 metrů nad mořem je sněhová pokrývka ve spodních vrstvách vlhká až mokrá. „Tam se mohou vyskytnout laviny malých rozměrů z mokrého a klouzavého sněhu,“ dodal horský záchranář.

Lavinovými lokalitami v Krkonoších jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. Na cestách do těchto lokalit jsou upozornění. Podle horské služby by lidé, kteří se pohybují v těchto místech měli mít lavinovou výbavu.

V sobotu ráno klesla na hřebenech Krkonoš teplota až k minus 10 stupňům a místy foukal silný nárazový vítr. Na Sněžce bylo minus sedm a mlha. Vítr dosahoval na nejvyšší české hoře rychlosti 90 kilometrů v hodině. Proto se v sobotu ráno nerozjel horní úsek lanovky Růžová hora - Sněžka. Lanovka může jezdit, když síla větru nepřekročí 60 kilometrů v hodině.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Mohlo by vás zajímat