• schránka
  • Přihlásit Můj účet
Krkonoše. Pohled z cesty na Vrbatovu boudu na tři kopce: Mechovinec, Černá...

Krkonoše. Pohled z cesty na Vrbatovu boudu na tři kopce: Mechovinec, Černá skála, Šeřín. V pozadí za nimi vrchol Žalý. | foto: Martin Prachař, Lidovky.cz

V Krkonoších připadl sníh, dál ale platí druhý lavinový stupeň

Česko
  •   12:36
PEC POD SNĚŽKOU - Ve vyšších polohách Krkonoš za posledních 48 hodin na zledovatělou vrstvu připadlo deset centimetrů nového sněhu, současně vál silný nárazový vítr. V kombinaci s mírným oteplením a následným ochlazením vykazují sněhové profily v lavinových lokalitách střední až malou stabilitu. Na svých webových stránkách o tom v sobotu informovala horská služba. V Krkonoších platí od úterý druhý stupeň lavinového nebezpečí z pětidílné mezinárodní stupnice.

„Na hřebenech Krkonoš leží okolo 80 centimetrů sněhu. Větší množství sněhu je uloženo na závětrných stranách a v žlabech,“ uvedl dnes Robert Dlouhý z krkonošské horské služby.

Vlivem mírného oteplení a deště a následného ochlazení se podle něj vytvořila na povrchu slabá ledová krusta, na kterou připadl nový sníh za působení silného nárazového větru. „Mohou se vyskytnout laviny deskové malých rozměrů. Tendence lavinového nebezpečí je setrvalá,“ uvedl.

V polohách pod 1000 metrů nad mořem je sněhová pokrývka ve spodních vrstvách vlhká až mokrá. „Tam se mohou vyskytnout laviny malých rozměrů z mokrého a klouzavého sněhu,“ dodal horský záchranář.

Lavinovými lokalitami v Krkonoších jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. Na cestách do těchto lokalit jsou upozornění. Podle horské služby by lidé, kteří se pohybují v těchto místech měli mít lavinovou výbavu.

V sobotu ráno klesla na hřebenech Krkonoš teplota až k minus 10 stupňům a místy foukal silný nárazový vítr. Na Sněžce bylo minus sedm a mlha. Vítr dosahoval na nejvyšší české hoře rychlosti 90 kilometrů v hodině. Proto se v sobotu ráno nerozjel horní úsek lanovky Růžová hora - Sněžka. Lanovka může jezdit, když síla větru nepřekročí 60 kilometrů v hodině.

Autor: ČTK