Neděle 28. února 2021svátek má Lumír 8 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Krkonoších se v pátek rozjedou lanovky a otevře se i Stezka korunami stromů. Platit budou lehká omezení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Lipno servis

Pec pod Sněžkou (Trutnovsko) Ve středních a východních Krkonoších se v pátek opět rozjedou lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku, ze Špindlerova Mlýna na Medvědín a z Herlíkovic na Žalý. Od poloviny března byly lanovky kvůli pandemii koronaviru mimo provoz. V pátek otevře i Stezka korunami stromů v Janských Lázních, která patří k nejnavštěvovanějším atrakcím v regionu.

Lidé budou muset na lanovkách dodržovat zpřísněná hygienická opatření. Budou muset mít roušky a při čekání dodržovat rozestupy. Lanovkáři chystají dezinfekci kabinek a sedaček. Dosud je z atrakcí ve středních a východních Krkonoších od poloviny dubna otevřená jen bobová dráha ve Špindlerově Mlýně.

Kabinová lanovka na nejvyšší českou horu Sněžku, která byla mimo provoz od 16. března, pojede od pátku denně od 08:00 do 19:00. Cesta až na vrchol trvá 16 minut. Jízdné se měnit nebude, dospělí budou za jízdu až na vrchol dál platit 230 korun.

Krkonoše

Nejvyšší česká hora Sněžka.
Jméno svatého Vavřince nese kaple, která stojí na vrcholu Sněžky. Svatý...

„Za dobu odstávky jsme na lanovce udělali pravidelnou údržbu předepsanou výrobcem, kterou jsme původně měli naplánovanou na všední dny od 6. do 30. dubna. Navíc jsme stihli i vymalování a výměnu některých podlah,“ řekl náčelník lanovky Jiří Martinec.

Preferovaná bude platba kartou

Pracovníci lanovky budou vybaveni ochrannými pomůckami a budou se střídat v turnusech, aby se v práci nepotkávali. Kabinky a veřejné prostory budou denně dezinfikovat. Při prodeji jízdenek bude obsluha preferovat platbu kartou. Občerstvení na dolní stanici se bude prodávat okénkem, na Sněžce bude bufet zavřený.

Lanovka, která patří městu Pec pod Sněžkou, přišla o tržby za polovinu března, část dubna a dubnové víkendy. „Přišli jsme o několik milionů korun. Uvidíme, co následující měsíce, ale měli bychom bez větších problémů přežít,“ řekl Martinec.

Čtyřsedačková lanovka na Medvědín pojede nepřetržitě od 09:00 do 17:00, zatímco obvykle v letní sezoně jezdí každou půlhodinu. „U nástupu by se proto neměly tvořit fronty a rizikové hloučky lidí. Každá sedačka bude vyvážet maximálně dvě osoby,“ uvedli provozovatelé medvědínské lanovky. Cestujícím doporučili, aby si jízdenku koupili předem na portálu gopass.cz

Lanovka z Herlíkovic u Vrchlabí na Žalý pojede o prodlouženém víkendu od 1. do 3. května a pak v květnu a v červnu každý víkend. V provozu bude v každou celou hodinu od 09:00 do 17:00.

Stezka korunami stromů na úpatí Černé hory v Janských Lázních bude vstupenky prodávat i v e-shopu. Na stezce, jejíž věž má výšku 45 metrů, budou stojany s dezinfekcí. Restaurace bude zavřená. Občerstvení si lidé budou moci koupit z okénka na terase stezky. Ročně stezku navštíví kolem 300 000 lidí.

S Blatným se nedalo pracovat, říká bývalý náměstek ministra Aleksi Šedo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na ministerstvu zdravotnictví v úterý skončil náměstek pro zdravotní péči Aleksi Šedo. V rozhovoru pro MF DNES...

Test doručovacích služeb: Třetí místo pro Českou poštu, naopak zklamala PPL

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už žádné čekání s balíkem na poště. MF DNES vyzkoušela, že když máte štěstí, můžete pohodlně, levně a spolehlivě poslat...

Protesty v Nizozemsku se absolutně vymkly kontrole, popisuje zraněná Češka

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přísná koronavirová opatření stále platí v mnoha zemích světa. Nizozemsko přijalo nejpřísnější opatření od konce druhé...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!