10. února 2015 15:11, aktualizováno  19:07 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Krkonoších spadla obří lavina, těsně minula boudu, záchranáři pátrali po lidech

Jedna z největších lavin za poslední desítky let spadla v oblasti Modrého dolu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jedna z největších lavin za poslední desítky let spadla v oblasti Modrého dolu... | foto: Reprofoto

PEC POD SNĚŽKOU V oblasti Modrého dolu u Pece pod Sněžkou v Krkonoších spadla obří lavina. Členové horské služby na místě až do večera prozkoumávali, zda někoho nezavalila. Na místo dorazily tři vrtulníky. Podle některých svědectví se v místě před pádem laviny pohybovali tři lidé. Zprávu potvrdil zástupce náčelníka krkonošské horské služby Pavel Jirsa.

Záchranářům pomáhali psi a o pomoc požádala horská služba také kolegy z Polska. Podle Jirsy stále není možné potvrdit ani vyvrátit, zda lavina lidi zavalila či oblast opustili. Zavalení osob lavinou přes den neměla hlášené ani trutnovská policie.

Mluvčí královéhradeckých záchranářů Ivo Novák řekl, že nelze vyloučit, že by pod lavinou mohli být tři lidé, kteří se krátce před pádem laviny poblíž místa údajně pohybovali. „Pracuje se na laviništi a ověřuje se, jestli skutečně došlo k nějakému závalu. Horská služba pracuje, jako kdyby ti zavalení tam byli. Je to v extrémním terénu,“ řekl po 16:00 Novák.

ČTĚTE TAKÉ:

Záchranáři na místo vyslali tři vrtulníky z Hradce Králové, Liberce a Prahy. Po 16:00 na místě zůstávaly dva vrtulníky, protože pražský musel odletět k jinému případu.

Největší lavina za 30 let, říká místní

Jirsa potvrdil, že se podle informací z místa spadla poměrně rozsáhlá lavina „Víc podrobností o rozsahu laviny ale v tuto chvíli nemám,“ řekl Jirsa. Provozovatel ubytování v Modrém dole Tomislav Jana odhadl, že lavina je široká několik set metrů a dodal, že podobně velká lavina spadla v této lokalitě před zhruba třiceti roky. „Soused říkal, že pád laviny dokonce slyšel,“ řekl Jana.

V oblasti Modrého dolu u Pece pod Sněžkou v Krkonoších spadla velká lavina (v...
Jedna z největších lavin za poslední desítky let spadla v oblasti Modrého dolu...

Jedna z největších lavin za poslední desítky let spadla v oblasti Modrého dolu u Pece pod Sněžkou v Krkonoších. Vlevo pohled na celou oblast (lavina je patrná v pozadí uprostřed), detailní pohled vpravo.

Lavina sjela do Modrého dolu z úbočí Studniční hory z lokality zvané Mapa republiky. V lokalitě Mapy republiky sníh každoročně vydrží nejdéle, nakonec tající sněhové pole získá podobu bývalého Československa. Když je zima bohatá na sníh, mocnost navátých sněhových vrstev tam dosahuje až 17 metrů.

Šťastných 30 metrů

Pád laviny zachytila i kamera umístěná u Boudy na Muldě v Peci pod Sněžkou, na zvětšeném záběru je vidět, že se masa sněhu zastavila nedaleko boudy Děvín.

„Všichni na chatě jsou v pořádku, i když vyděšení. Lavina sjela mezi potokem a chatou. Čelo laviny končilo asi třicet metrů od baráku. Co vím, tak v místě lavinového svahu se měli pohybovat asi dva nebo tři lidé, možná to byli oni, kdo utrhl lavinu,“ citoval dnes server iDnes.cz ženu, která je v telefonickém kontaktu s lidmi ubytovaných na chatě Děvín.

Platí 3. stupeň

Záchranáři vyjížděli k pádu laviny v Malé Studniční jámě v Krkonoších minulý týden, při neštěstí zemřel osmadvacetiletý lyžař. Další dva lyžaři ve věku kolem třiceti let pád laviny přežili, jeden z nich skončil se zraněním v péči lékařů.

V Krkonoších platí třetí stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové škály, na hřebenech leží 80 až 120 centimetrů sněhu. „Ve žlabech a na lavinových svazích je vlivem větru uloženo velké množství sněhu. Možnost pádu deskových lavin. Sněhové profily vykazují jen velmi slabou stabilitu. Nebezpečné jsou všechny expozice,“ varuje horská služba na svém webu.

Horská služba pátrání po údajně zavalených lavinou v Krkonoších k 18:30 ukončila. Hrozí tam sesuvy lavin. O dalším pátrání rozhodne ve středu.

Lidovky.cz, ČTK

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?