Pondělí 27. září 2021, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

V Krkonoších spadly tři laviny, jedna z nich na české straně zasypala ženu. Je v kritickém stavu

Jednu zavalenou ženu nalezl v lavině pes horské služby. foto: Reprofoto/Facebook: Týdeník policie

Aktualizováno
Špindlerův Mlýn (Trutnovsko) - V Krkonoších na území hradeckého kraje se v neděli sesunula lavina, na místě se v daný moment nacházelo 6 osob. K neštěstí zamířil vrtulník. Lavina spadla i na polské straně hor, uvedla Horská služba ČR na Twitteru. Jednu zavalenou osobu nalezl v lavině pes horské služby. Během zásahu záchranářů na české straně se v místě tragédie dle vyjádření policie na Facebooku utrhla ještě třetí lavina, ta však naštěstí nikoho nezavalila.
  14:33aktualizováno  22:53

Podle prvotních informací byla zasypána jedna osoba. Ženu se záchranářům podařilo najít a proběhla u ní resuscitace. Poté ji převzal lékař Letecké záchranné služby Královehradeckého kraje a byla transportována do Hradce, uvedli příslušníci Horské služby ČR na Twitteru. Další dva muži, kteří se vyskytovali v lokalitě, vyvázli bez zranění, ale mají psychické následky.

V Krkonoších na území hradeckého kraje se v neděli sesunula lavina, na místě se...
Lavina spadla na hoře Mužské kameny, která je asi šest kilometrů od Špindlerova...

„Po vyproštění byla zahájena neodkladná resuscitace mladé ženy, ve které pokračoval tým letecké záchranné služby, který se dostal nahoru trochu s problémy kvůli horšícímu se počasí. Žena byla v kritickém stavu transportována do Fakultní nemocnice v Hradci Králové,“ potvrdil mluvčí záchranné zdravotnické služby Ivo Novák.

Ženu lékaři na operačním sále nemocnice napojili na mimotělní oběh, její stav je kritický, řekl ČTK lékařský náměstek nemocnice Zdeněk Tušl.

Lavina spadla na hoře Mužské kameny, která je asi šest kilometrů od Špindlerova Mlýna. Lavina se uvolnila v neděli také na polské straně Krkonoš v lokalitě Bialy Jar. V Polsku a Česku dohromady zasahovalo 60-70 členů horské služby.

„Podle informací polské horské služby GOPR dva zasypaní. Na místo se přesunují i naši záchranáři ze tří okrsků,“ uvedli horští záchranáři na Twitteru.

„V tuto chvíli probíhá záchranná akce, na které se podílí náš vrtulník,“ řekl ČTK mluvčí záchranné zdravotnické služby Ivo Novák.

Neštěstí se stalo ve východních Krkonoších také 15. února. V lavině zahynul sedmnáctiletý skialpinista, druhý čtyřicetiletý přežil. Lavina, kterou strhli, sjela od Slezského domu do žlabu Úpičky v Obřím dole.

Druhé lavinové nebezpečí z pětibodové škály platí v Krkonoších od soboty. Stejný výhled je na pondělí. Na hřebenech hor je 60 až 110 centimetrů sněhu. Za 24 hodin ho napadlo deset centimetrů. Sníh napadl na ledovou krustu. Laviny z navátého sněhu se mohou vyskytovat na závětrných svazích nad pásmem lesa. Laviny z mokrého sněhu mohou být v polohách pod 1100 metrů nad mořem.

Autoři: ,

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Mohlo by vás zajímat