Pátek 24. ledna 2020svátek má Milena 0 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vysoký nájem vyhnal horskou službu po 40 letech z Luční boudy

Luční bouda na hřebenech Krkonoš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Luční bouda na hřebenech Krkonoš. | foto: ČTK

PEC POD SNĚŽKOU (TRUTNOVSKO) Po téměř čtyřiceti letech opustila horská služba v Krkonoších stanici na Luční boudě. Šlo o jediné sídlo záchranářů na hřebenech. Důvodem odchodu je podle náčelníka záchranářů nárůst ceny za pronájem dvou místností, které záchranáři využívali.

"Podmínky, které byly majitelem nově nastavené, pro nás byly neakceptovatelné," řekl náčelník krkonošských záchranářů Adolf Klepš. Horská služba tak po odchodu z Luční boudy nemá žádnou stanici umístěnou přímo na krkonošských hřebenech. "Labskou boudu mají pronajatou majitelé Luční boudy a předpokládám, že podmínky pronájmu by byly stejné. Jiný výhodně umístěný objekt na hřebenech Krkonoš není. Samozřejmě se nebráníme nějakému dalšímu jednání o rozumnějších podmínkách, ale v tuto chvíli nemáme žádnou schůzku domluvenou," dodal šéf krkonošské horské služby.

Spolumajitelka Luční boudy Klára Sovová v sobotu potvrdila, že se s horskou službou neshodla na výši nájemného za prostory v objektu a parkovací místo u boudy. "Je mi to docela líto, ale nevidím žádný důvod, proč bychom měli horskou službu, která je příspěvkovou organizací státu, dotovat," řekla Sovová. Luční bouda za pronájem požadovala nově 10 000 korun, což jsou podle Sovové přímé náklady na prostory, které horští záchranáři používali.

Záchrana přijede z Pece pod Sněžkou nebo Špidlerova Mlýna

Na Luční boudě sloužil do letošního 1. května celoročně jeden člen horské služby, v létě měl k dispozici čtyřkolku a automobil, v zimě skútr a čtyřkolku na pásech. "Samozřejmě co se týká větších akcí, tak museli přijet další záchranáři ze stanic v údolí, ale například prověření prostoru při zahájení pátrání či nějaký menší úraz turisty vyřešil kolega z Luční boudy," řekl Klepš.

Nyní budou na pomoc turistům záchranáři vyjíždět ze svých stanic ve Špindlerově Mlýně či v Peci pod Sněžkou. "Našim cílem je, aby tuto změnu turista nezaznamenal," řekl Klepš. Luční boudu, která stojí v nadmořské výšce 1410 metrů, vlastní firma AEZZ. Ta několik let uzavřený objekt pro turisty otevřela v roce 2004. Od září 2012 majitelé Luční boudy převzali také provoz Labské boudy.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!