Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Krnově hořela bývalá textilka Karnola, národní kulturní památka

Česko

  17:42
KRNOV (BRUNTÁLSKO) - Rozsáhlý požár ve středu odpoledne zachvátil budovu bývalé textilky Karnola v Krnově na Bruntálsku. Hasiči na místě vyhlásili třetí požární stupeň ze čtyř. Požár objektu, který je národní kulturní památkou, dostali pod kontrolu zhruba po čtyřech hodinách.

Ilustrační foto. foto: ČTK

Hasiči nicméně na místě stále zasahují a zůstanou až do čtvrtečního rána, řekl okolo 20:45 mluvčí hasičů Jakub Kozák. Škoda půjde podle prvních odhadů do milionů korun.„Požár se podařilo lokalizovat po 20:00. Na místě se dohašuje v zadním traktu, počet jednotek už redukujeme,“ uvedl Kozák. Po úplném dohašení ale budou hasiči hlídat místo požáru.

Oheň vypukl před 16:00. S plameny bojovalo 90 profesionálních i dobrovolných hasičů z 19 jednotek. Během zásahu byl lehce zraněn jeden z hasičů. Škoda dosáhne podle prvních odhadů několika milionů korun, především z historického hlediska půjde nepochybně o mimořádné škody. „Jeden dobrovolný hasič byl lehce zraněn, utrpěl drobné popáleniny a byl ošetřen záchrannou službou,“ uvedl Kozák. „Příčinu ani výši škody zatím neznáme, nicméně vzhledem k historické hodnotě bude vysoká,“ dodal.

Textilka Karnola, národní kulturní památku, byla zasažena požárem 20.12. Škoda se pohybuje v milionech.

Zásah hasičům komplikoval fakt, že v místě prohořívaly rákosové stropy a objekt byl silně zakouřen a v četných intervalech tak bylo nutné střídat i dýchací techniku.

Mluvčí města Dita Círová řekla, že v nejvíce zasažené části byly v prvním patře staré tkalcovské stroje, podle všeho jde tedy o část s cennou dílnou vzorkovny tkanin. „Byl tam velký archiv vzorníku látek od roku asi 1870, tam šlehaly plameny nejvíce,“ uvedla Círová. Podle ní má v části areálu objekty i Zemský archiv v Opavě. „Vlastníme polovinu celého areálu, druhou polovinu vlastní Zemský archiv v Opavě, který to teď celé zrekonstruoval během 13 let a poslední rekonstrukci za 40 milionů korun uzavřel v listopadu,“ uvedla Círová. Požár zachvátil část objektu, která patří městu.

Policie na místě odklání dopravu, dopravní omezení bude platit po celou dobu zásahu. „Policisté rovněž zajišťují bezpečnost v okolí místa požáru,“ řekla policejní mluvčí Pavla Jiroušková.

V Krnově na Bruntálsku hoří budova bývalé textilky Karnola. Jde o národní...
V Krnově na Bruntálsku hoří budova bývalé textilky Karnola. Jde o národní...

Budova bývalé přádelny s dílnou vzorkovny z roku 1900 byla vyhlášena národní kulturní památkou v únoru 2010. V budově je historicky cenná vzorkovna, v níž se v továrně na vlněné zboží Alois Larisch a synové navrhovaly sezonní vzory tkanin. V takzvané dezinatuře se dochovalo původní vybavení - například soukací stroj, ruční tkalcovské stavy nebo sbírka vzorníků látek; nejstarší ze sedmdesátých let 19. století. Do středy se vše dochovalo ve stavu posledního pracovního dne.

Krnovská továrna Karnola se dostala do hospodářských problémů zejména kvůli finanční krizi v roce 1998 v Rusku - jednom z jejích významných exportních teritorií. Textilce navíc dvakrát zasadily citelnou ránu ničivé povodně. Věřitelé Karnoly tehdy přihlásili pohledávky asi 180 milionů. Už v roce 2006 Krnov uvažoval o přeměně areálu na muzeum, o rok později koupil budovy od správkyně konkurzní podstaty.

Začátkem letošního roku Krnov uspěl s projektem, který měl v plánu udělat z 15 let chátrající budovy muzeum a areál pro veřejné akce. Práce měly začít v příštích letech, otevřeno mělo být v roce 2020. Náklady na úpravu se odhadovaly na 123 milionů korun. Město na projekt, který zahrnuje i úpravu okolí, získalo dotaci 95 milionů korun z Evropské unie. Deseti miliony korun měl přispět kraj, 18 miliony město.

Budova textilky obklopena hasiči a policií při tíživém požáru 20.12.

Z kulturních památek poškodil požár mimo jiné hrad Pernštejn

Výběr případů národních kulturních památek, které v posledních 15 letech poškodil požár (dnes zachvátil oheň budovu bývalé textilky Karnola v Krnově): 2. dubna 2002 - Plameny zničily dřevěný kostel svaté Kateřiny v Ostravě-Hrabové ze 16. století. Požár, který zřejmě vznikl v důsledku závady na elektroinstalaci, způsobil škodu zhruba za 20 milionů korun. Ostravsko-opavská diecéze nechala kostel postavit znovu, byl vybudován jako dobová kopie s využitím fragmentů původní stavby. Obnova kostela byla dokončena roku 2004.

29. srpna 2003 - V kostele kladrubského kláštera na Tachovsku poničil požár v té době restaurovaný barokní oltář svatého Benedikta. Požár zřejmě zavinil jeden z restaurátorů tím, že k vysoušení dřevěné konstrukce použil zařízení určené k vysoušení zdiva. Kladrubský benediktinský klášter je národní kulturní památkou od poloviny 90. let.

15. dubna 2005 - Požár zničil bývalou sýpku a přilehlou čtvrtou bránu gotického hradu Pernštejn na Brněnsku. Sýpka památkářům sloužila jako depozitář; oheň v něm zničil 700 historických předmětů. Neštěstí patrně způsobilo samovznícení nátěrových hmot, které používali dělníci pracující na opravách podlah. Obnova hradu po požáru přišla na 59 milionů korun.

7. září 2011 - Opuštěnou budovu bývalého pivovaru v Jindřichově Hradci, která je součástí památkově chráněného zámeckého areálu, poškodil požár. Podle policie ho svou neopatrností způsobily tři děti. Škoda byla vyčíslena na více než milion korun. Jindřichohradecký zámek je na seznamu národních kulturních památek zapsaný od roku 1995.

3. března 2014 - Na Pustevnách v Beskydech hořela chata Libušín navržená architektem Dušanem Jurkovičem. Plameny se z interiérů chaty rozšířily na střechu, jejíž konstrukce se zbortila. Požár způsobila nevhodná konstrukce komínu a odvodu spalin kachlových kamen. Letos začalo Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, které Libušín spravuje, se stavbou nového Libušína podle tradičních postupů. Chata by měla opět začít sloužit na podzim 2019.

20. prosince 2017 - V Krnově na Bruntálsku zachvátil požár budovu bývalé textilky Karnola. Bývalá přádelna s dílnou vzorkovny z roku 1900 byla vyhlášena národní kulturní památkou v únoru 2010. V budově je historicky cenná vzorkovna, v níž se v továrně na vlněné zboží Alois Larisch a synové navrhovaly sezonní vzory tkanin.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat