Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Krnově ožily vzpomínky na ničivou povodeň ’97

Česko

KRNOV Nejdříve přišla větrná smršť, pak dlouhý déšť. Slezské město Krnov, které bylo před deseti lety velkou povodní prakticky celé zaplaveno, si včera dopoledne zatím mohlo trochu oddychnout. Alespoň přestalo pršet.

Ze středy na čtvrtek se městem přehnal vichr a hasiči a policisté odklízeli spadlé stromy a větve z parků. A tehdy začalo pršet. „Ještě ve čtvrtek ráno jsem se díval na řeku Opavici. Vše bylo čisté a hladina se nezvedala,“ říká tajemník městského úřadu Igor Kozelek. Už ve dvě hodiny odpoledne ale zasedal na radnici krizový štáb. Ale ani tehdy ještě nic nenasvědčovalo tomu, že se děje něco hodně mimořádného. Zle začalo být až k večeru.

Přívaly vody trpěly hlavně okrajové části Krnova – Chomýž, Kostelec a Brantice. Osm lidí z těchto částí bylo evakuováno do krnovské budovy Slezské univerzity, další čtyři starší raději přímo do nemocnice. Voda zaplavovala sklepy i garáže.

Řekám Opavici a Opavě protékajícím Krnovem sice chyběl více než metr do stavu, ve kterém město zalily v roce 1997. Avšak když včera po deváté ráno přestalo v Krnově pršet, všem se ulevilo. Opavici totiž chybělo jen velmi málo, aby se vylila do městských ulic.

Pokračování na straně 4

V Krnově ožily vzpomínky na ničivou...

Dokončení ze strany 1

Město bylo bez nejvyššího vedení. Starostka Renáta Ramazanová stejně jako místostarosta Bedřich Marek odjeli na dovolenou. Všechny operace tak řídila zbývající místostarostka Alena Krušinová a městský tajemník.

Tajemník Igor Kozelek byl před deseti lety místostarostou v nedalekém Městě Albrechtice, a tak velmi snadno může srovnávat. „Tehdy chtěli dělat všichni všechno najednou, nefungovaly vysílačky, vypadla mobilní síť. Navíc ještě prakticky nebyly počítače a internet. A jak se říká, bez spojení není velení,“ vzpomíná.

Za deset let se podle Kozelka udělalo na Krnovsku v protipovodňových opatřeních hodně práce, chybí však podstatné, přehrada. Krnov, stejně jako Opava a další obce kolem řeky Opavy již od povodní v roce 1997 důrazně požadují, aby ji stát postavil v Nových Heřminovech. Proti jsou lidé z Heřminov a také ekologové či Strana zelených. Právě na téma povodní se ve městě konal velký seminář před třemi měsíci v červnu. Závěr semináře vyzněl jednoznačně. Krnovští se obrátili na českou vládu s jasným poselstvím pojmenovaným: „Prosíme, konejte.“ Starostka Ramazanová upozornila, že 300 tisíc lidí žijících u řeky Opavy je bez přehrady permanentně ohroženo povodněmi. Včera se snad v Krnově nenašel jediný člověk, který by proti výstavbě přehrady protestoval. O přehradě má česká vláda rozhodovat příští rok v březnu.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách
Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách

Také jste radši, když si děti oblíbí hezkou českou písničku místo nějaké v angličtině? Pak se vám rozhodně bude líbit tahle rybičková písnička od...

Mohlo by vás zajímat