Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Krnově ožily vzpomínky na rok 1997

Česko

KRNOV Nejdříve přišla větrná smršť, pak dlouhý déšť. Slezské město Krnov, které bylo před deseti lety velkou povodní prakticky celé zaplaveno, si včera dopoledne zatím mohlo trochu oddychnout. Alespoň přestalo pršet.

Ze středy na čtvrtek se městem přehnal vichr a hasiči a policisté odklízeli spadlé stromy a větve z parků. A tehdy začalo pršet.

Přívaly vody trpěly hlavně okrajové části Krnova – Chomýž, Kostelec a Brantice. Osm lidí z těchto částí bylo evakuováno do krnovské budovy Slezské univerzity, další čtyři starší raději přímo do nemocnice. Voda zaplavovala sklepy i garáže.

Řekám Opavici a Opavě protékajícím Krnovem sice chyběl více než metr do stavu, ve kterém město zalily v roce 1997. Avšak když včera ráno přestalo v Krnově pršet, všem se ulevilo. Opavici totiž chybělo jen velmi málo, aby se vylila do městských ulic.

Krnovský tajemník Igor Kozelek byl před deseti lety místostarostou v nedalekém Městě Albrechtice, a tak snadno může srovnávat. Za deset let se podle něj udělalo v protipovodňových opatřeních hodně práce, chybí však podstatné, přehrada. Krnov, stejně jako Opava a další obce kolem řeky Opavy již od povodní v roce 1997 důrazně požadují, aby ji stát postavil v Nových Heřminovech. Proti jsou lidé z Heřminov a také ekologové či Strana zelených.

O přehradě má česká vláda rozhodovat příští rok v březnu.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat