Úterý 2. června 2020svátek má Jarmil 19 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V krvi pacienta z Frýdlantu našlo bakterii z kontaminovaného anestetika

Stav pacientů s otravou krve, kterou dostali po operačních zákrocích v soukromé... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stav pacientů s otravou krve, kterou dostali po operačních zákrocích v soukromé... | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Liberec Ve vzorku krve jednoho z pacientů s otravou krve z frýdlantské nemocnice byla obsažena stejná bakterie, která byla nalezena v lahvičce s anestetikem. „To bylo už na začátku, hned po přijetí,“ řekl dnes ČTK primář anesteziologicko-resuscitačního oddělení (ARO) Krajské nemocnice v Liberci Dušan Morman.

Krajská hygienická stanice v Liberci nechtěla dnes výsledky vzhledem k trvajícímu policejnímu vyšetřování komentovat. „Pokračujeme v epidemiologickém šetření. Ačkoli se objevila dílčí podezření, jsou i nadále prověřovány a prošetřovány všechny varianty a činěna odpovídající protiepidemická opatření. Výsledky našeho šetření předáváme Policii ČR,“ sdělila ČTK mluvčí hygienické stanice Zuzana Balašová. Již dříve testy hygieniků ukázaly, že příčinou otravy krve nebyly inhalační anestetikum ani chemické přípravky, které se používají k dezinfekci operovaného místa.

V jedné z lahviček s anestezií Propofol, která se aplikuje nitrožilně, byl ale prokázán acinetobacter, což je bakterie, která se vyskytuje i v zevním prostředí. U oslabených lidí však může vyvolat zápal plic, zánět či otravu krve. Stejnou bakterii teď objevili v jednom z krevních vzorků od postižených pacientů. „Ve zbylých vzorcích krve dalších pacientů se tuto bakterii nepodařilo vykultivovat, to ale neznamená, že tam být nemohla,“ řekl Morman televizi Prima.

Co otravu způsobilo, se zatím neví. První výsledky rozborů budou možná už pozdě...
Příznaky otravy má devět z 16 pacientů, mužů a žen různého věku, kteří od...

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) před riziky nesprávného užívání Propofolu opakovaně varoval. Podle mluvčí Nemocnice Frýdlant Dity Fuchsové ale stále neexistuje vysvětlení, jak se dostala jedna látka do těla devíti ze 16 pacientů operovaných různými technikami, v různé dny a různými lékařskými týmy. Lahvička, v níž se bakterie našla, byla navíc odebrána z koše na odpad. Příznaky otravy se objevily u mužů a žen různého věku, kteří minulý týden od pondělí do středy podstoupili operaci ve frýdlantské nemocnici. Operace prováděly týmy chirurgického a gynekologického oddělení. Osm pacientů, kteří potřebovali intenzivní péči, bylo hospitalizováno na ARO a JIP v Liberci, jeden v Jablonci nad Nisou.

V péči ARO liberecké nemocnice zůstává už jen jedna pacientka, která má poškozené ledviny. Zůstává napojena na dýchací přístroj, dostává dialýzu. „Její stav je nedále velmi vážný,“ řekl dnes ČTK mluvčí nemocnice Václav Řičář. Další pacientka už byla přeložena z ARO na jednotku intenzivní péče, v liberecké nemocnici zůstávají i zbylí pacienti. Jejich stav se podle primáře zlepšuje. Také pacientka z Jablonce už byla přeložena na normální pokoj ve spádové nemocnici v Hradci Králové.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Demonstrace (ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Demonstrace (ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Demonstrace (ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden
Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden

Připomeňte si s námi den, který oslavuje to nejdůležitější – naše děti. Rozmazlete ty svoje s krásnými a originálními dárky od značky Canpol babies. Sledujte náš týdenní kalendář a vyhrávejte každý den.