Sobota 5. října 2024, svátek má Eliška
130 let

Lidovky.cz

V kůži vraha Malkoviche

Česko

Pražské jaro se letos přenese z koncertních síní do galerií.

V Museu Kampa se bude konat výstava, která připomene Kandinského, Kupku a Schönberga. Do Prahy přijede také John Malkovich se svou Pekelnou komedií.

PRAHA Překvapivě se letos na tradičním hudebním festivalu najde prostor i pro milovníky výtvarného umění, přesněji na souvislosti s tvorbou hudební a výtvarnou. Pražské jaro spolu s Museem Kampa chystá pozoruhodnou výstavu tří osobností, které se na počátku minulého století zasloužily o zrod zcela nového uměleckého proudu. Raná abstrakce souvisela s fenoménem atonality (způsob skladatelské práce), hudba ovlivnila vývoj abstraktního malířství a totéž platí i opačně, jak připomene výstava Kandinského, Kupky a Schönberga Pocta abstrakci a atonalitě.

Uprostřed bohaté a pro tuto příležitost obměněné expozice průkopníka abstrakce Františka Kupky v pražském Museu Kampa se díky zápůjčkám z Centre Pompidou v Paříži a dalších sbírek a institucí rakouských a švýcarských objeví také díla Arnolda Schönberga a Vasilije Kandinského. Projekt, jehož iniciátorem je Jaroslav Bláha, specialista na vztahy mezi hudbou a výtvarným uměním, hlavním kurátorem ředitel Schönbergova centra ve Vídni Christian Meyer a pražským garantem kurátor Musea Kampa Jiří Machalický, vychází z mnichovského koncertu Schönbergových skladeb, který se odehrál právě před sto lety. Byl na něm přítomen i Kandinskij. Jak připomíná Jiří Machalický, oba umělci vedli bohatou korespondenci, vyměňovali si názory na vztahy mezi hudební a výtvarnou kompozicí, mezi barevnými a hudebními tóny. Schönberg propojoval hudební objevy s výtvarnými, i když těžiště jeho umění bylo v hudbě, Kandinskij se inspiroval přírodními procesy... „Každá ze tří osobností má však na přesahy mezi hudbou a malbou odlišný názor,“ upozorňuje pražský kurátor. „Kupka je skeptičtější, připouští vztahy mezi barvami a zvuky, ale zároveň říká, že nelze tyto vztahy brát doslovně.“

Výstava bude v Museu Kampa otevřena v předvečer zahájení Pražského jara 11. května a potrvá do konce července. V jejích prostorách se odehrají i některá festivalová setkání a koncerty.

Letošní 66. ročník festivalu kromě obvykle bohatého programu s vyslovenými „trháky“, jako je koncert sanfranciských symfoniků či monumentální uvedení Mahlerovy Symfonie tisíců v O2 areně (dva orchestry, šest sborů, osm světových sólistů a jeden dirigent) ve výroční den skladatelova úmrtí, nabídne i další výjimečné akce. Například uvede „kriminální melodram“ či „moritát“ Pekelná komedie, v němž vystoupí hollywoodská star John Malkovich. A jak potvrzují svědci pilného „tréninku“ Symfonického orchestru jubilující Pražské konzervatoře, příprava na zahajovací koncert (12. a 13. května) je na velmi dobré cestě. Dirigentovi Jiřímu Bělohlávkovi mladé hráče dlouhé měsíce připravovala prof. Němcová, soustředění se odehrálo v Poličce, kde si nastupující symfonikové už své umění vyzkoušeli před nadšeným místním publikem.

Autor: