Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

23. oběť metanolu. Pitva u ženy potvrdila otravu metanolem

Česko

  8:07aktualizováno  18:20
BRNO - "Česko má již 23. oběť jedovatého metylalkoholu, potvrdila to pitva," oznámila to Štěpánka Zatloukalová z policejního prezidia s tím, že u dalších dvou mrtvých se jako příčina úmrtí metanol neprokázal. Další desítky otrávených lidí leží v nemocnici. Podle prezidia není jasné, odkud poslední oběť je, dostali prý jen výsledky prováděných pitev.

Alkoholik (ilustrační foto) foto: ČTK

Pitva zemřelé ženy v Ostravě v úterý potvrdila úmrtí na otravu metylalkoholem. V Moravskoslezském kraji je tak už 13 obětí, celkový počet v Česku stoupl na 23 lidí. Informaci potvrdil mluvčí ostravské fakultní nemocnice Tomáš Oborný. Žena podle něj nezemřela v nemocnici. "Pracovníci Ústavu soudního lékařství pouze provedli pitvu. Při ní se potvrdilo, že zemřela v souvislosti s otravou metylalkoholem," řekl.

V Kyjově v úterý brzy ráno zemřel 29letý muž z Veselí nad Moravou, který se tak další obětí otravy metylalkoholem v zemi. V tamní nemocnici ležel více než týden v kritickém stavu. Úmrtí potvrdil ředitel nemocnice Petr Svoboda s tím, že otrava poškodila muži mozek i další orgány a možnost jeho léčby byla v podstatě nulová. V souvislosti s tímto případem obvinila policie na Hodonínsku tři lidi.

Obviněným hrozí až pět let vězení
Jde o ženu a dva muže. Za ohrožování zdraví závadnými potravinami a jinými předměty z nedbalosti jim hrozí až pět let vězení. Trojice je stíhána na svobodě. Patrně muži prodala alkohol, kterým se později otrávil. Policie to nekomentovala.

ČTĚTE TAKÉ

"Vzhledem k naší snaze kriminalistů dostat se v pomyslné hierarchii co nejvýše, není v tuto chvíli možné sdělit podrobnější informace," řekla mluvčí policie Petra Vedrová. Muž z Veselí nad Moravou je na jihu Moravy již druhou obětí metylu. Již minulý týden otravu nepřežil dvaačtyřicetiletý muž z Havířovska, jenž byl v péči lékařů znojemské nemocnice.

Původně se v souvislosti s mužem z Veselí nad Moravou mluvilo jako o 22. oběti metanolové kauzy v Česku, pitva ale dodatečně vyvrátila otravu jedovatým alkoholem u třiašedesátiletého muže z Kojetína, který byl dosud také počítán mezi oběti. Muž byl nalezen v pátek na přerovském nádraží a převezen do nemocnice se stejnými příznaky jako předchozí oběti otrav.

Podle pitvy příčinou jeho smrti byla ale jiná nemoc. Třetí a zatím poslední otrávený člověk v Jihomoravském kraji leží ve vážném stavu v nemocnici v Boskovicích, přijali ho v sobotu. "Pacienta pomalu probouzíme z umělého spánku a snižujeme dávky léků. Teprve po probuzení a provedení neurologických vyšetření budeme vědět o jeho stavu více," řekl ČTK šéf boskovické nemocnice Rostislav Verner. Hned po přijetí muže mu lékaři podali lék proti otravě, jeho stav byl kritický.

Etikety lahví, ve kterých byl nalezen závadný alkohol:

Etikety lahví, ve kterých byl nalezen závadný alkohol. Jde o možné padělky. V horní řadě zleva: Lašský Tuzemák, Tuzemák, Original Tuzemák, Švestková vodka. V dolní řadě zleva: Original Vodka jemná, Vodka Lunar (nahoře), Hanácká vodka, Meruňka, Albánsk

Etikety lahví, ve kterých byl nalezen závadný alkohol. Jde o možné padělky. V horní řadě zleva: Lašský Tuzemák, Tuzemák, Original Tuzemák, Švestková vodka. V dolní řadě zleva: Original Vodka jemná, Vodka Lunar (nahoře), Hanácká vodka, Meruňka, Albánsk

Kvůli otravám dnes znovu zasedl krizový štáb kraje, lidé se mohou s dotazy obracet na informační linku. Jako informační centrum slouží nemocnice v Kyjově, na jejích webových stránkách se lidé dočtou o příznacích otrav a krocích, které by v případě podezření měli podniknout.

Po spuštění krizové linky minulý týden volalo zhruba 100 lidí denně. "Nyní volajících ubylo, ale dotazy jsou cílenější," řekl ČTK Svoboda. Lidé se podle něj často ptají, zda mohou konzumovat koupený alkohol, který mají doma. "V případě nejistot radíme nepít," řekl už dříve Svoboda. Volají i lidé, kterým je špatně a obávají se otravy. "Další případ požití metanolu se u nás naštěstí zatím neprokázal," uvedl Svoboda.


Zvětšit mapu

Na jižní Moravě funguje také několik laboratoří, ve kterých si lidé mohou nechat otestovat alkohol, u kterého si nejsou jistí. Policisté kontrolují dodržování plošného zákazu prodeje tvrdého alkoholu nad 20 procent. Policii se podařilo zajistit láhev, ze které pil otrávený pacient boskovické nemocnice. Chybí na ní etiketa, podle dostupných informací si muž objednal alkohol přes internet.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...