Středa 25. listopadu 2020svátek má Kateřina 2 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Lánech je Drahošovo. Obec s prezidentským sídlem Zeman neovládl

Zámek v Lánech. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zámek v Lánech. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA/LÁNY Jen lehce přes dva tisíce obyvatel má vesnice Lány, v jejímž katastru se nachází letní sídlo českých hlav státu, tedy i té současné Miloše Zemana. Ten ale v pátečním a sobotním hlasování Lány neovládl, skončil zda na druhém místě za svým rivalem Jiřím Drahošem, s nímž se utká v druhém kole.

Obec Lány byla rozdělena na dva volební okrsky. Ten východní s číslem jedna byl výrazně menší, zabíral ale většinu samotného centra obce. Západní okrsek, kterému bylo přiraženo číslo dvě, zabíral část zastavěné části obce, ale také Lánskou oboru a také Nový Dvůr - hospodářský dvůr v severní části uzavřené Lánské obory.

I přes častou prezidentovu přítomnost, ale ani v jednom z okrsků Miloš Zeman nevyhrál, ačkoli jeho hlavní soupeř Jiří Drahoš tu vyhrál opravdu těsně. Celkem přišlo v Lánech k volbám 1126 lidí, platných hlasů bylo odevzdáno jen o 7 méně. Ukázala to volební mapa serveru Lidovky.cz.

Jak hlasovali vaši sousedé (banner)

V prvním okrsku si Drahoš připsal 205 hlasů, což mu stačilo na 34,62 procent všech platných hlasů. Miloši Zemanovi tady dalo svůj hlas 190 občanů, což mu přidělilo 32,09 %. V druhém, západním okrsku už to bylo těsnější. Jiří Drahoš tu byl tím pravým pro 154 voličů, v rámci okrsku to bývalému předsedovi Akademie věd vyneslo 29,22 procent. Zeman tu oslovil 146 lidí, jen o osm méně než Drahoš, a skončil druhý s 27,70 procenty. Prezidentská volba tu přilákala, podobně jako před pěti lety, sedmdesát procent voličů.

Kandidát na prezidenta Jiří Drahoš se 13. ledna 2018 v Praze raduje z postupu...
Z energetiky si Topolánek přinesl energický přístup.

V okolí samotných Lán ale vládl Zeman. V moři růžové barvy značící převahu Miloše Zemana se objevuje jen pár modrých ostrůvků. Největším jsou v okolí právě Lány, dále sousední Tuchlovice, nedaleké Nové Strašecí a okresní město Kladno. Drahoš vyhrál také v blízkém Křivoklátu a obcích Hradečno a Drnek, všude jinde v okolí dominoval Zeman.

Nadprůměrně se v Lánech dařilo Michalu Horáčkovi, který zde obdržel skoro dvanáct procent hlasů, lehce si polepšil i jinak neúspěšný Topolánek. Marek Hilšer a Pavel Fischer se drželi okolo svého celorepublikového výsledku.

Miloši Zemanovi se v Lánech nedařilo ani v dobách, kdy ještě na zámek jako prezident nejezdil. V roce 2013, v historicky první přímě volbě, tady v prvním kole prohrál s Karlem Schwarzenbergem o 26 hlasů, tehdy přesně o dvě procenta. V druhém kole své manko stáhl, Schwarzenberg ho zde ale stále o deset hlasů, tedy necelé procento, porazil. K volbám tehdy v druhém kole dorazilo 68,80 procent obyvatel obce. 

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Michal Bernáth

Autor

Michal Bernáthmichal.bernath@lidovky.czČlánky

Plaga: Stát zaplatí doučování slabších žáků, zvažujeme školu o prázdninách

Péče o pacienta s covidem-19 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Příští týden by už konečně mohlo být zřejmé, kdy se minimálně prvňáčci a druháci vrátí do školních lavic. Do konce...

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Péče o pacienta s covidem-19 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Péče o pacienta s covidem-19 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...