Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Lánech je Drahošovo. Obec s prezidentským sídlem Zeman neovládl

Česko

  15:52
PRAHA/LÁNY - Jen lehce přes dva tisíce obyvatel má vesnice Lány, v jejímž katastru se nachází letní sídlo českých hlav státu, tedy i té současné Miloše Zemana. Ten ale v pátečním a sobotním hlasování Lány neovládl, skončil zda na druhém místě za svým rivalem Jiřím Drahošem, s nímž se utká v druhém kole.

Obec Lány byla rozdělena na dva volební okrsky. Ten východní s číslem jedna byl výrazně menší, zabíral ale většinu samotného centra obce. Západní okrsek, kterému bylo přiraženo číslo dvě, zabíral část zastavěné části obce, ale také Lánskou oboru a také Nový Dvůr - hospodářský dvůr v severní části uzavřené Lánské obory.

Zemana ve druhém kole vyzve Drahoš. Vypadá to nadějně, prohlásil

I přes častou prezidentovu přítomnost, ale ani v jednom z okrsků Miloš Zeman nevyhrál, ačkoli jeho hlavní soupeř Jiří Drahoš tu vyhrál opravdu těsně. Celkem přišlo v Lánech k volbám 1126 lidí, platných hlasů bylo odevzdáno jen o 7 méně. Ukázala to volební mapa serveru Lidovky.cz.

Jak hlasovali vaši sousedé (banner)

V prvním okrsku si Drahoš připsal 205 hlasů, což mu stačilo na 34,62 procent všech platných hlasů. Miloši Zemanovi tady dalo svůj hlas 190 občanů, což mu přidělilo 32,09 %. V druhém, západním okrsku už to bylo těsnější. Jiří Drahoš tu byl tím pravým pro 154 voličů, v rámci okrsku to bývalému předsedovi Akademie věd vyneslo 29,22 procent. Zeman tu oslovil 146 lidí, jen o osm méně než Drahoš, a skončil druhý s 27,70 procenty. Prezidentská volba tu přilákala, podobně jako před pěti lety, sedmdesát procent voličů.

Kandidát na prezidenta Jiří Drahoš se 13. ledna 2018 v Praze raduje z postupu...
Z energetiky si Topolánek přinesl energický přístup.

V okolí samotných Lán ale vládl Zeman. V moři růžové barvy značící převahu Miloše Zemana se objevuje jen pár modrých ostrůvků. Největším jsou v okolí právě Lány, dále sousední Tuchlovice, nedaleké Nové Strašecí a okresní město Kladno. Drahoš vyhrál také v blízkém Křivoklátu a obcích Hradečno a Drnek, všude jinde v okolí dominoval Zeman.

Praha překopala Sudety. Milovníci zimních sportů překreslili volební mapu

Nadprůměrně se v Lánech dařilo Michalu Horáčkovi, který zde obdržel skoro dvanáct procent hlasů, lehce si polepšil i jinak neúspěšný Topolánek. Marek Hilšer a Pavel Fischer se drželi okolo svého celorepublikového výsledku.

Miloši Zemanovi se v Lánech nedařilo ani v dobách, kdy ještě na zámek jako prezident nejezdil. V roce 2013, v historicky první přímě volbě, tady v prvním kole prohrál s Karlem Schwarzenbergem o 26 hlasů, tehdy přesně o dvě procenta. V druhém kole své manko stáhl, Schwarzenberg ho zde ale stále o deset hlasů, tedy necelé procento, porazil. K volbám tehdy v druhém kole dorazilo 68,80 procent obyvatel obce. 

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Mohlo by vás zajímat