Pátek 30. října 2020svátek má Tadeáš 4 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman ke změnám v policii navrhl schůzku s Babišem a Chovancem

Ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš odchází ze zámku v Lánech na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš odchází ze zámku v Lánech na... | foto: ČTK

LÁNY (KLADENSKO) Prezident Miloš Zeman navrhl k reorganizaci policie společnou schůzku s vicepremiérem a šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem a ministrem vnitra za ČSSD Milanem Chovancem. Po pondělním večerním setkání se Zemanem to novinářům řekl Babiš.

Koaliční strany jsou kvůli plánovaným změnám v policii ve sporu. ANO je odmítá, podle sociálních demokratů je reorganizace pravomocí policejního prezidenta.

Babiš prezidenta požádal, aby ANO ve sporu podpořil a aby byl projekt změn v policii odložen na příští rok. „Pan prezident mi neřekl jasný názor, počká na schůzku s nejvyšším státním zástupcem panem Zemanem,“ řekl Babiš. Žalobce Zeman se ke změnám vyjadřuje kriticky. Před Babišem mluvil prezident Zeman s policejním prezidentem Tomášem Tuhým a ministrem Chovancem. Chovanec měl ze schůzky pocit, že změny v policii prezidentovi nejsou proti mysli.

O sporu kolem policejní reformy má jednat v úterý Bezpečnostní rada státu (BRS) a na středu je svoláno dohodovací řízení koaličních stran. Zeman podle Babiše vyzval ministry ANO, aby kvůli změnám v policii neodcházeli z vlády. Destabilizovalo by to podle něj politickou situaci. ANO se rozhodne podle toho, zda budou na jednání BRS pozváni všichni aktéři sporu včetně končícího šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Roberta Šlachty. O problematice bude v úterý v poledne jednat předsednictvo ANO.

Babiš uvedl, že prezident Zeman se nebrání schůzce se Šlachtou, pokud o ni požádá. Šlachta rezignoval po oznámení změn v policii a Vrchní státní zastupitelství v Olomouci prověřuje podezření, že skutečným cílem změn v policii mohlo být Šlachtovo odstavení.

Zeman s Babišem také hovořili o znovuvytvoření finanční policie. „Shodli jsme se na tom, že je potřeba obnovit funkci finanční policie a proč možná netransformovat ÚOOZ na finanční policii,“ řekl Babiš.

Plíseň, černý banán, nahnilé ovoce. Zkažené potraviny nezpůsobí jen bolení břicha

Aleš Rajch, vedoucí Ústavu konzervace potravin na Vysoké škole... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklenice s marmeládou plná plísně, nahnilé jablko či zčernalý banán. To vše obvykle představuje jasné varování před...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Prodávám různě otevřené kalhotky. Zachraňují manželství, říká návrhářka

Módní návrhářka Tereza Vu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ateliér módní návrhářky Terezy Vu jemně voní drahými svíčkami a na ramínkách ovázaných stuhou visí ručně vyrobené a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!