Čtvrtek 5. prosince 2024, svátek má Jitka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Dorazil první tank československé armády. K vidění bude v muzeu v Lešanech

Česko

  13:48
Lešany - Na tankovém dni ve Vojenském technickém muzeu Lešany bude od soboty u příležitosti oslav 100. výročí vzniku republiky k vidění jedinečný francouzský tank Renault FT-17, typ, který byl prvním tankem ve výzbroji československé armády po roce 1918. Zároveň se jedná o první bojově nasazený tank v historii s výzbrojí umístěnou v plně otočené věži, s řidičským prostorem v přední a motorovým v zadní části. Tato revoluční koncepce se stala základem pro další vývoj tanků.

Francouzský tank z doby první světové války Renault FT 17. Stroj považovaný za pravzor moderních tanků se přestaví na Tankovém dni v Lešanech. foto: Vojenský historický ústav Praha

Po osmdesáti letech se na Tankovém dni v Lešanech české veřejnosti opět představí jeden z nejslavnějších tanků 1. světové války a první tank československé armády – Renault FT-17. V rámci oslav stého výročí založení Československé republiky jej Vojenskému historickému ústavu Praha zapůjčilo francouzské Tankové muzeum Saumur.

„Je to pro nás velká pocta i slavnostní okamžik, mít tento tank v České republice“ říká ředitel Vojenského historického ústavu Praha, plukovník Aleš Knížek. „Veřejnosti se v Československu jeden z posledních tanků tohoto typu představil naposledy v roce 1938 při výstavě Náchod 38. Takže dnes můžeme překlenout těchto osmdesát let. Tento stroj je zároveň unikátní ukázkou nové vojenské techniky první světové války, která stála na počátku dnes již stoletého vývoje tankových zbraní,“ dodává.

Francouzský tank z doby první světové války Renault FT 17. Stroj považovaný za pravzor moderních tanků se přestaví na Tankovém dni v Lešanech.

Renault FT byl zaveden do výzbroje francouzské armády v roce 1917 pod označením M.17FT. Velmi často se používalo označení FT 17, kde zkratka FT (Faible Tonnage) značila lehkou váhu. Konstrukce bojového vozidla byla na svou dobu pokroková s výzbrojí umístěnou v otočné věži. První typy byly osazeny odlévanou věží, jejíž výroba byla finančně náročná, proto se později na tanky instalovala osmiboká věž zhotovená z rovných pancéřových plechů. Věže byly vyzbrojeny kulometem nebo 37mm kanonem.

Technická data tanku Renault FT-17

  • hmotnost 6,5 t kulometný (6,7 t dělový)
  • délka 4,94 m
  • šířka 1,74 m
  • výška 2,14 m
  • výzbroj kulomet M1914 Hotchkiss (vz. 7/24) nebo 3,7cm kanon Puteaux SA 18
  • zásoba střeliva - 4800 kulomet / 237 kanon
  • osádka 2 muži
  • max. rychlost 7,5 km/h
  • dojezd 35 km

Po 1. světové válce tyto tanky zavedla do výzbroje Belgie, Brazílie, Čína, Finsko, Jugoslávie, Kanada, Nizozemí, Polsko, Rumunsko, Řecko, Španělsko a další země. Zástupci československé branné moci se od roku 1919 pokoušeli o nákup prvních tanků ve Francii, zpočátku neúspěšně. Teprve v roce 1921 konečně došlo k objednávce jediného tanku Renault FT s dělovou výzbrojí. Ten byl 14. ledna 1922 dopraven do Milovic, kde sloužil k základnímu seznámení s tímto novým bojovým prostředkem.

Aby mohl začít širší výcvik příslušníků útočné vozby a probíhat výcvik v tankové četě, byly objednány v lednu 1923 další čtyři tanky Renault FT. Ty byly dovezeny do Milovic 30. června 1923. Dva z nich byly vyzbrojeny kulomety a zbylé dva děly. K poslední dodávce tanků došlo 30. června 1924, kdy Prapor útočné vozby doplnily další dva tanky Renault FT. Jeden z nich byl radiový tank Renault TSF, který nenesl žádnou výzbroj, ale pouze radiostanici.

Všem tankům byla přidělena evidenční čísla 51 až 57. Čísla byla bílá a každý stroj je nesl v zadní části boku korby. Později byla nahrazena standardními evidenčními značkami vojenské správy.

Českoslovenští vojáci získávali prvé zkušenosti na těchto bojových vozech, které byly po dlouhou dobu jedinými tanky a staly se tak jedním ze symbolů útočné vozby. Zajímavostí je, že ačkoliv tanky byly nejmodernější výzbrojí československé armády, nikdy se s nimi nepočítalo jako s bojovými prostředky a nebyly zařazeny ani do mobilizačních válečných stavů.

Francouzský tank z doby první světové války Renault FT 17. Stroj považovaný za...
Francouzský tank z doby první světové války Renault FT 17. Stroj považovaný za...

Společně s tímto tankem se představí celá plejáda dalších strojů dokumentujících vývoj tankové techniky za posledních sto let, včetně tanků československé výroby. Návštěvníci budou mít možnost si prohlédnout mimo mimořádného tanku i další stroje československé branné moci z období let 1918–1939, ve statické expozici tanků poblíž předváděcí arény Vojenského technického muzea.

Autor: