Pondělí 6. února 2023, svátek má Vanda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V lesích vyskakují houby. Prosincová houbová polévka láká znalce

Česko

  6:05
PŘEROV - Velké množství různých druhů hub se v těchto dnech objevilo v lesích Olomouckého kraje. Mykologové v nich nacházejí i ty, které v tuto dobu běžně nerostou. Podepsalo se na tom podle nich současné poměrně teplé počasí. Znalci hub si tak po příchodu z lesa mohou i v prosinci uvařit houbovou polévku, či zpestřit si asijskou kuchyni.

Houby (Ilustrační foto) foto: MAFRA - Anna VavríkováČeská pozice

„Teplé počasí se určitě projevilo. Druhové spektrum je daleko bohatší. V tuhle dobu, pokud by mrzlo, by v lesích nemělo být téměř nic. Kluci na jižní Moravě ještě sbírají různé druhy čirůvek, dá se najít ryzec i suchohřib hnědý. Je to opravdu vlivem počasí, jsou abnormální teploty a houby rostou,“ řekl přerovský mykolog Jiří Polčák. Podle něj byl podobný rok také před 12 lety, kdy mykologové ještě v prosinci nacházeli v lesích suchohřiby a bedly.

ČTĚTE TAKÉ:

S košíky mohou podle něj nyní vyrazit houbaři i do lesů na Přerovsku a určitě prý nepřijdou s prázdnou. „V tuto dobu se dá najít běžně čirůvka dvojbarvá, což je výborná jedlá houba. Nacházím také penízovku sametonohou, která má v polévce parádní chuť. Roste i léčivá houba hlíva ústřičná. Najít se však dá i jedovatá houba, třepenitka svazčitá, která roste na pařezech,“ uvedl Polčák. Podle něj začaly růst také různé druhy ohnivců, kolem Bečvy se dá zase najít ucho Jidášovo, které se hodí převážně do pokrmů vycházejících z asijské kuchyně.

Houbový kuba by na svátečním stole neměl chybět. Zkuste recept podle Romana...

Bohatá sezóna

Úrodu si mykologové pochvalovali i po celou letošní sezónu. Pomohlo tomu především deštivé počasí. Například na tradiční zářijovou výstavu hub v Přerově se jim podařilo nashromáždit rekordních 369 druhů hub.

Bohatá sezóna však zároveň přinesla i více podezření na otravy z hub. V péči lékařů skončily téměř tři desítky pacientů ze střední a jižní Moravy. U dvou z nich se prokázala otrava z muchomůrky tygrované, v jednom případě šlo o otravu muchomůrkou zelenou. Tento případ ze Zlínského kraje skončil tragicky, žena na následky otravy zemřela.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat