Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Praze se již smí větrat. Opatření ohledně požáru v Letech byla zrušena

Česko

  21:10aktualizováno  11. listopadu 15:31
Lety (u Prahy) - Hasiči stále pokračují v hašení haly se zhruba 600 tunami elektroodpadu v Letech u Prahy. Plameny dostali hasiči pod kontrolu po téměř deseti hodinách od nahlášení v 5:41 ráno, po 13:00 ale pro hasiče stále platí třetí stupeň poplachu ze čtyř možných.

V Letech u Prahy hořela 10. listopadu 2018 večer hala s elektroodpadem o rozměrech zhruba 70 krát 40 metrů. Hasiči vyhlásili třetí stupeň poplachu ze čtyř možných, z místa se ozývaly výbuchy. foto: ČTK

Povolaný statik konstatoval nebezpečné narušení objektu a nařídil demolici, uvedl mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel. Nikdo se během zásahu nezranil, škoda na uskladněném materiálu je odhadnuta na pět milionů korun.

Hasiči dopoledne doporučili lidem v Praze kvůli zápachu nevětrat. Zápach není nebezpečný, chemická služba nenaměřila žádné nebezpečné hodnoty. Doporučení nevětrat skončilo po 14:30. „Veškerá opatření kvůli zápachu jsou zrušena i na území hlavního města Prahy. Obyvatelé již můžou větrat a vycházet ven, žádné nebezpečí nehrozí,“ uvedli pražští hasiči na twitteru.

Hala o rozměrech zhruba 40 krát 70 metrů začala hořet v sobotu před 20:00. Velitel zásahu vyhlásil třetí stupeň požárního poplachu ze čtyř možných, na místo se sjelo 22 jednotek hasičů, více než 40 vozidel a přibližně 130 hasičů.

Z místa stoupal během noci hustý toxický kouř, podle Gabriela se ale díky příznivým podmínkám šířil do neobydlené oblasti. Během neděle se ale změnilo počasí, vítr se začal otáčet a rozšířil se na okolní obce a Prahu.

V Letech u Prahy hořela 10. listopadu 2018 večer hala s elektroodpadem o...
Hasiči 11. listopadu 2018 odpoledne stále pokračovali v hašení haly se zhruba...

Hasičům na místě pomáhá množství speciální techniky, jako například velkoobjemové kontejnerové čerpadlo s výkonem 4250 litrů za minutu, které pomáhá dopravovat vodu z více než 900 metrů vzdálené řeky Berounky. Povolán byl tankovací kontejner ze stanice Rakovník, který doplňuje naftu do cisteren. Na místo dorazila speciální těžká technika ze záchranného útvaru ve Zbirohu.

Před 6:00 začali hasiči provádět demoliční práce, využívají k tomu speciální Tatru s rypadlem, která přijela ze Zbirohu. Po poledni se k demolici přidalo pásové rypadlo, které dorazilo až z Hlučína.

Zásah byl v neděli ráno krátce přerušen, aby mohli být hasiči vystřídáni, od té doby se opět hasí. Odpoledne by podle Gabriela měly dorazit další jednotky hasičů, které vystřídají v současnosti zasahující. Likvidace požáru se dá očekávat v neděli večer, nebo až v pondělí dopoledne.

V pražských Vysočanech hořelo trampolínové centrum. Část haly se zřítila, škoda je několik desítek milionů

Pražští hasiči na určitou dobu také doporučili obyvatelům Prahy, aby kvůli zápachu z požáru v Letech nevětrali. „Chemickou službou nebyly naměřeny nebezpečné hodnoty, zápach je však cítit i v dalších částech Prahy,“ uvedl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Podle Gabriela během dne odebrala chemická laboratoř vzorky z řeky Berounky, vodu kontroluje od soutoku s Vltavou v Praze až k Letům. Výsledky rozborů by mohly být známé během pondělí. „Nedošlo ale k úhynu ryb, takže nepředpokládáme žádné velké komplikace v této oblasti,“ řekl Gabriel.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat