30. listopadu 2016 21:13 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Liberci sněžilo. Autobusy nabraly až čtyřicetiminutové zpoždění

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 5Diskuse
Některé silnice byly kvůli sněhu zcela uzavřené. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Některé silnice byly kvůli sněhu zcela uzavřené. | foto:  Dan Materna, MAFRA

HARRACHOV/FRÝDLANT V Libereckém kraji sněžilo ve středu večer nejvíce na Liberecku a Jablonecku. Podle předpovědi by v Jizerských horách a Krkonoších mohlo během čtvrtka napadnout až 30 centimetrů sněhu. Problémy měly zejména kamiony ve stoupáních.

Uvízlý kamion zkomplikoval provoz na silnici 15 v Kravařích, problémy měly těžké nákladní vozy i na dálnici 35 z Liberce na Prahu ve stoupání u Žďárku. „Na přejezdu ve Smržovce uvízl kamion a museli ho podsypávat, aby se rozjel,“ řekl Pavel Pospíšil z Krajské správy silnic Libereckého kraje. Na hlavních tazích ležela podle něj vrstva rozbředlého sněhu, která klouzala.

Problémy byly i v městské dopravě v Liberci, někde autobusy nabíraly až 40minutová zpoždění.

Pro nákladní vozidla nad 3,5 tuny s výjimkou autobusů je od středečních 16:00 uzavřen úsek silnice 10 od Tanvaldu k hraničnímu přechodu do Polska v Harrachově na Semilsku. V 17:00 byla pro nákladní dopravu uzavřena i silnice 13 od Mníšku přes Albrechtice a Frýdlant do Polska. Důvodem bylo sněžení. Doporučená alternativní trasa pro nákladní vozidla nad 3,5 tuny je přes hraniční přechod Hrádek nad Nisou, sdělila mluvčí krajského úřadu Markéta Dědková.

Podle Petra Šéna, ředitele společnosti Silnice LK, která má údržbu silnic v Libereckém kraji na starosti, potrvá uzavírka silnice na Harrachov zřejmě až do pátku. „Uzavírka bude platná do odvolání a otevření úseku pro kamionovou dopravu bude závislé na aktuálním stavu vozovky,“ uvedl Šén.

Na dodržování zákazu vjezdu na zhruba šestnáctikilometrový úsek bude podle Šéna dohlížet policie ve spolupráci se strážníky z Tanvaldu. Tato silnice se v posledních letech pro nákladní dopravu s výjimkou autobusů uzavírá při každém silnějším sněžení. K zablokování dopravy tam stačí jeden uvízlý kamion v kopci.

Podobné problémy působí při silnějším sněžení kamiony na trase na Frýdlant. Problémy bývají hlavně v Albrechtickém kopci. Uzavírání silnice 13 je letošní novinkou. Policie ve spolupráci s krajem a samosprávami se na něm dohodly poté, co na silnici výrazně vzrostla kamionová doprava. Důvodem je rekonstrukce mostu u polské Bogatyně, kvůli níž jezdí stovky kamionů přes Habartice a Frýdlant. Také silnice 13 bude uzavřena až do odvolání a na dodržování zákazu vjezdu bude policie dohlížet. Informoval o tom vedoucí údržby komunikací společnosti Eurovia CS Pavel Vach.

Situace na Frýdlantsku je o to složitější, že od 5. listopadu je pro automobily uzavřena silnice kolem přehrady Souš, která výběžek spojuje s Jabloneckem. Silnice se pravidelně uzavírá s prvním sněhem kvůli ochraně přehrady Souš, která je zdrojem pitné vody pro Jablonecko a Liberecko. Po uzavření silnice 13 je jedinou přístupovou trasou pro kamiony silnice třetí třídy přes Oldřichovské sedlo. Ta se ale jen pluhuje, a tak není podle Pospíšila vyloučeno, že i tu budou muset pro nákladní vozy uzavřít.

ČTK
  • 5Diskuse