17. listopadu 2008 10:48, aktualizováno  14:48 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Litvínově je již klid

Asi pět stovek pravicových extrémistů se snažilo dostat na litvínovské sídliště Janov. Policisté jim v tom zabránili. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Asi pět stovek pravicových extrémistů se snažilo dostat na litvínovské sídliště Janov. Policisté jim v tom zabránili. | foto: ČTK

LITVÍNOV V Litvínově se sešlo asi pět stovek příznivců krajní pravice. Při pochodu na sídliště Janov je zastavili policisté. Po následných bojích se situace zklidnila. Zraněno bylo 7 policistů a 7 extremistů.

Po zhruba dvou hodinách ustala bitva několika set policistů a příznivců krajně pravicové Dělnické strany (DS) v okolí litvínovského sídliště Janov, kam extremisté chtěli proniknout mezi jeho romské obyvatele.

Policisté podle své mluvčí Ludmily Světlákové dosud zadrželi 15 pravicových radikálů.  "Dvanáct osob je podezřelých z trestného činu výtržnictví, tři z přestupku neuposlechnutí výzvy veřejného činitele," uvedla.

Policie hlásí 14 zraněných - sedm policistů a sedm extremistů. Zraněné lékaři ošetřili podle mluvčího společnosti Krajská zdravotní Jiřího Vondry na třech mosteckých ambulancích. "Přijatých pacientů má být do 20, přesné číslo nebylo k dispozici. Až na jednu výjimku byli všichni po ošetření propuštěni. Jednalo se zejména o zhmožděniny, tržné rány či zlomeniny. 

Jeden muž ale utrpěl vážné popáleniny a byl transportován na popáleninové centrum pražské nemocnice Královské Vinohrady," uvedl. Údajně jde o jednoho z radikálů, který má i velmi těžce poraněnou ruku.

Mezi zraněnými v Litvínově byli i policisté.

Před 17. hodinou se boje soustředily do litvínovské části Hamr, která
s Janovem sousedí. Po16. hodině se policii podařilo část nejagresivnějších radikálů izolovat mezi domy a přistoupili k jejich pacifikaci. 

Extremisté proti policistům používali dlažební kostky, kameny z podezdívek plotů, které rozebrali, a zápalné láhve. Zapálili také auto městské policie, řekla mluvčí policie Jarmila Hrubešová.

Několik stovek příznivců krajně pravicové Dělnické strany se shromáždilo na litvínovském náměstí Míru. Před třetí hodinou shromáždění ukončili a vydali se na pochod do sídliště Janov,
které obývají většinou Romové. Dalších asi tři sta radikálů zadržela policie na mosteckém vlakovém nádraží. Proti pochodu protestovalo asi tři sta lidí, většinou Romů.

V autech některých radikálů, jež policisté kontrolovali na příjezdových cestách k Litvínovu, našli strážci zákona desítky zbraní včetně lopat, vidlí a holí s hřeby.

Několik stovek příznivců krajně pravicové Dělnické strany se shromáždilo na náměstí v Litvínově.

Radikálové postávali od 12:00 na náměstí a poslouchali projevy. Při
příchodu skandovali hesla, například "Nic než národ" nebo "Češi, pojďte s náma". Nad hlavami vlály české státní vlajky, dále prapory Dělnické strany, černé vlajky a či červenobílé prapory s nápisy AN, tedy Autonomní nacionalisté. Objevily se i slovenské vlajky. Většina měla černé oblečení a na hlavách kapuce, čepice či kukly. Na náměstí hovořil předseda Dělnické strany Tomáš Vandas. Odsoudil politický systém a režim v České republice.

Česko by podle něj nemělo být "žumpou" a nemělo by se stát útočištěm pro všechny migranty z celého světa. Vládu je podle něj třeba změnit. Ostře napadl ministryni Džamilu Stehlíkovou a ministra vnitra Ivana Langra, který vládě navrhl rozpuštění Dělnické strany. Ke shromážděným promluvilo do 14:30 zhruba sedm řečníků včetně místopředsedů DS a dvou účastníků ze Slovenska.

Někteří kritizovali vládu za to, že údajně nutí Čechy žít s Romy místo toho, aby prý učila žít Romy s Čechy. Litvínovské radnici vytkli, že neromští obyvatelé Janova u ní nemají zastání a že radnice v souvislosti se sídlištěm selhala. Zastání naleznou u DS, která se nebojí vyjádřit svůj názor, uvedli. Prohlásili rovněž, že mezi policisty, kteří dnes dohlížejí na pořádek, je spousta těch, co okamžitě šli s příznivci DS.

Řečníci dodali, že jednou přijde doba, kdy policisté "budou honit skuteční lumpy a chránit Čechy". Někteří slovenští řečníci se vyslovili proti výstavbě americké radarové základny v Česku.

Na náměstí jsou desítky policistů včetně zásahové jednotky a vodního děla. Po obloze krouží policejní vrtulník. Policisté jsou připraveni i na okraji sídliště Janov, kde rovněž stojí desítky obrněných policistů, vodní dělo i transportér.

Romové demonstrují proti pochodu Dělnické strany
Další demonstrace, tentokrát proti chystanému pochodu Dělnické strany, začala v 11:00 na sídlišti Janov. Ve 14:00 bylo na místě stále asi 300 mužů, především Romů. Organizátoři je už dopoledne vyzvali, aby se chovali klidně.

Romové měli nápisy jako

Někteří z nich ale byli také ozbrojeni - u skupinky Romů našla městská policie mačetu a desku pobitou hřeby na propíchání pneumatik aut. Romové také měli v rukách improvizované plakáty z krabic s nápisy Janov je náš domov a Mír je základ života.

 Romové z litvínovské čtvrti Janov protestovali proti chystané demonstraci pravicových extremistů.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!