Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V litvínovské rafinerii unikl čpavek, uzavřel silnici i tramvajovou trať

Česko

  17:04
LITVÍNOV - V litvínovské rafinerii Unipetrol RPA v pondělí ráno unikl čpavek. Zamořil především areál firmy, několik desítek minut byla uzavřena i silnice a tramvajová trať z Mostu do Litvínova, řekl litvínovský starosta Daniel Volák. Únik likvidovali podnikoví i státní hasiči, nikdo nebyl zraněn.

Rafinerie foto: www.hornictvi.info

Nehodu měl podle Voláka na svědomí zaměstnanec externí firmy, který látku přečerpával. Čpavek unikal mezi 7:57 a 08:27 a na místo okamžitě vyrazili podnikoví hasiči, kteří začali látku zachytávat.

Větší množství z chemičky neuniklo, řekl Volák. Podle mluvčího společnosti Jana Martínka byl zamořen především areál firmy, rozsah úniku nedovedl určit. "Podle měření se chemikálie nedostala za hranice závodu. Příčiny úniku se vyšetřují, nikdo při zásahu nebyl zraněn," doplnila jeho kolegyně Blanka Růžičková.

Okolnosti úniku čpavku začala vyšetřovat mostecká policie. Podle ní nebyla zaznamenána žádná újma na zdraví, kromě 20 osob z jižní části závodu a seřadiště nádraží nebylo nutné nikoho evakuovat. Předběžně policisté odhadují únik chemikálie na 100 až 300 litrů.

Podobné havárie se v litvínovské rafinerii čas od času stávají. Vloni v srpnu explodovaly benzinové výpary v jednom ze zásobníků a zranily čtyři muže. V říjnu zahynul jeden zaměstnanec externí firmy, kterého při čištění zásobníku zasypalo uhlí.

Časté je i stékání toxických látek do okolních potoků. Únik čpavku do ovzduší ale v posledních letech hasiči nezaznamenali.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat