15. června 2011 19:12 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V maturitách je mnoho chyb, tvrdí odborníci

Státní maturita. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Státní maturita. | foto: Lidové noviny

PRAHA Odborníci kolem spolku Eduin prověřili maturitní testy a našli mnoho chyb. Na tiskové konferenci konané jen krátce po oznámení výsledků státních maturit uvedli, že otázky jsou nejednoznačné a neověřují to, co by měl maturant znát.

Podle analýzy ministerstva školství jsou ale chybné jen čtyři otázky. U maturit propadlo 19,5 procenta studentů, spolu s nepřipuštěnými k maturitě je celková neúspěšnost žáků 29,2 procenta.

O VÝSLEDCÍCH MATURIT ČTĚTE ZDE

Například v lehčím testu z češtiny našli odborníci devět úloh, které podle nich neodpovídají takzvanému katalogu požadavků. "Úloha měla v nabídce více správných odpovědí, případně neměla v nabídce správnou odpověď žádnou," vysvětlil závady tým složený třeba z Ondřeje Hausenblase z Pedagogické fakulty UK nebo Oldřicha Botlíka ze společnosti Kalibro, která provádí testování znalostí. K těmto úlohám by prý centrum pro přípravu maturit Cermat nemělo přihlížet při vyhodnocování výsledků testů.

Chyby jsou prý i v matematice
V pořádku prý ale není ani test z matematiky, kde podle odborníků nejsou v pořádku dvě úlohy. "Vůbec se neověřovala schopnost žáků matematizovat reálné situace," namítají kantoři a lidé z Kalibra. V testu naopak nebyla téměř žádná stereometrie.

O PROBLÉMOVÝCH ÚLOHÁCH ČTĚTE ZDE

Spolek Eduin vystupuje proti maturitám dlouhodobě, kritizuje jejich přílišnou administrativní a finanční náročnost.

Státní maturity byly letos spuštěny po 14 letech příprav, přišly celkem na 680 milionů korun. "Dnes má maturitu až 36 procent Čechů, v průběhu patnácti let se tak stala úplně něčím jiným, než jaký byl její původní záměr. Je nutné opět vrátit maturitě váhu," zastává se jednotných zkoušek ministr školství Josef Dobeš (VV).

Písemné zkoušky budou před ústními
Do příštího roku chce proto na maturitách změnit jen to, že písemné zkoušky budou předcházet ústním. V budoucnu by ale měla být maturita elektronická a povinným předmětem by měla být matematika.

Zatímco nyní neuspělo celkem 29,2 procenta, v minulých letech to bylo jen 15 procent. Nové maturity také odhalily některé školy, kde propadlo až 70 procent studentů.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz