Neděle 6. prosince 2020svátek má Mikuláš 5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V maturitním testu z matematiky propadla pětina studentů

Studentka oktávy Matičního gymnázia v Ostravě se na potítku připravuje na ústní zkoušku státní maturity. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Studentka oktávy Matičního gymnázia v Ostravě se na potítku připravuje na ústní zkoušku státní maturity. | foto: ČTK

PRAHA Ministerstvo školství ve středu uvedlo, že v letošním roce propadla v maturitním testu z matematiky pětina studentů. V testu z cizího jazyka pak 2,6 procenta a z češtiny 1,9 procenta studentů, kteří se ke zkoušce dostavili a maturovali v řádném termínu. Z 90.500 studentů, kteří měli maturovat poprvé, se ke zkouškám nedostavilo asi 11 procent mladých. Vysokou neúspěšností v matematice se prý ministerstvo intenzivně zabývá.

Pokud by se započítaly výsledky všech maturantů včetně těch, kteří maturitu opakují, byla by neúspěšnost zřejmě mnohem vyšší. Výsledky testů dostaly školy dnes, studenti se je dozví nejpozději ve čtvrtek, kdy jim také začíná ústní část zkoušek.

Dlouhodobý problém

"Neúspěšnost v didaktickém testu z matematiky je srovnatelná s loňským rokem, potvrzuje dlouhodobější problém v této oblasti, kterým se ministerstvo školství intenzivně zabývá. Proto ministerstvo školství podpořilo několik projektů zaměřených na výuku matematiky a přírodovědných oborů," sdělil v tiskové zprávě úřad.

Co se týká cizích jazyků, nejvíc propadali studenti v němčině, neuspělo jich 7,7 procenta. Z angličtiny propadlo 2,4 procenta studentů, kteří maturovali poprvé, z ruštiny pak 0,9 procenta a ze španělštiny 1,7 procenta. V maturitním testu z francouzštiny uspěli všichni žáci.

Maturitní zkouška z matematiky 2013

  • Od letošního roku má maturita pouze jednu úroveň obtížnosti. Povinné předměty jsou dva: český jazyk a matematika nebo cizí jazyk, stejný počet je i nepovinných předmětů. Změnu schválili poslanci minulý rok po tvrdé kritice veřejnosti.
  • K maturitní zkoušce z matematiky požaduje ministerstvo školství 5 základních kategorií dovedností: osvojení matematických pojmů a dovedností, matematické modelování, vymezení a řešení problému, komunikace a použití pomůcek.

              

Maturitní centrum Cermat už v úterý oznámilo, že ve svém testu z češtiny našlo jednu chybu, a všichni žáci tudíž za tuto otázku dostanou jeden bod.

Testy jsou více transparentní

"Maturita v letošním roce probíhá v mnohem lepší atmosféře a podmínkách. Zlepšení informovanosti a transparentnosti celého procesu hodnotí pozitivně jak učitelé, tak sami studenti. Jsem rád, že opatření, která jsme udělali, zajistila zadání korektních úloh a že jsme se vyhnuli chybám, k nimž docházelo v minulém roce," komentoval průběh maturit ministr školství Petr Fiala.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!