17. července 2018 10:58, aktualizováno  22:48 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Další část konstrukce domu v Mikulandské se zřítila a zasáhla hasiče. Záchranné operace byly v noci ukončeny

Hasiči ze sutin vyprostili tři lidi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hasiči ze sutin vyprostili tři lidi. | foto: Twitter - Hasiči Praha.

PRAHA V rekonstruovaném domě v Mikulandské ulici v centru Prahy se v úterý dopoledne propadla dvě patra. Hasiči ze sutin vyprostili tři lidi, kteří utrpěli těžká zranění. Večer část stropní konstrukce spadla i na jednoho z hasičů, zraněn ale nebyl. Krátce před jedenáctou hodinou hasiči záchranné práce ukončili, na místě nenašli další lidi.

Záchranná služba nejprve aktivovala traumaplán určený pro mimořádné situace s větším počtem raněných, na místo poslala speciální vůz Atego a další dvě posádky. Ve 12:40 byl traumaplán odvolán. Lidé, kteří v ulici bydlí, se mohli odpoledne vrátit v doprovodu policie do svých domovů.

Hasiči následně budovu stabilizovali ve spolupráci s Báňskou záchrannou službou, statikem a lezeckou skupinou. Povolali také dva sací bagry na odsávání suti. V místě zásahu si udělali dřevěnou stříšku, v samotném centru pracují z bezpečnostních důvodů vždy jen dva z nich. Celou stavbu sledují přístrojem, který hlásí každou odchylku stěny o jeden milimetr. Při zásahu se během dne vystřídalo asi 120 hasičů. Místo hasiči předali policii před jedenáctou hodinou večer, žádné další osoby v sutinnách nenašli.

17.července 2018 v 19:20, příspěvek archivován: 17.července 2018 v 19:27

Po půl 6 byly obnoveny stabilizační práce. Později došlo k uvolnění části stropní konstrukce, která zasáhla hasiče do horní končetiny. Ten byl prohlédnut @zzshmp, ale zraněn není. Přerušili jsme záchranné práce, vyklidili budovu a stav budovy opět zkoumáme společně se statikem.


Zásah byl obtížný, budova mohla kdykoliv spadnout. Hasiči ji stabilizovali ve spolupráci s Báňskou záchrannou službou, statikem a lezeckou skupinou. Podle Klegra je ale složité udělat další bezpečnostní opatření, protože by to samo o sobě bylo příliš riskantní: „Bohužel je to už posunuté, obloukové vazby jsou narovnané, takže hrozí, že to spadne kdykoliv,“ uvedl. Hasiči si udělali v místě zásahu dřevěnou stříšku, v samotném centru pracují z bezpečnostních důvodů vždy jen dva z nich. Celou stavbu sledují přístrojem, který hlásí každou odchylku stěny o jeden milimetr. Na místo povolali dva odsávací bagry na odsávání suti. 

Na místě byl i psycholog, statik, inspekce práce a lidé z báňské služby.
V rekonstruovaném domě v Mikulandské ulici v centru Prahy se v úterý zřítila...

Podle Metrostavu, který rekonstrukci budovy provádí, nebyly porušeny žádné předpisy týkající se bezpečnosti práce. „Příčinu zřícení nelze předjímat. Pád stropu bude řádně prošetřen,“ sdělil ČTK mluvčí Metrostavu Martin Patřičný. Počet lidí na stavbě zatím neuvedl. 

Na místo se dostavila primátorka Adriana Krnáčová, která vnímá jako zásadní roli památkářů v této věci. „Je potřebné prověřit roli projektantů, roli zejména památkářů Národního památkového ústavu,“ řekla primátorka novinářům. Stavební úřad městské části Praha 1 se podle ní bude muset vyjádřit, zda se dodržel technologický postup. 

Národní památkový ústav odmítá jakoukoliv odpovědnost za pád stropů v domě v Mikulandské ulici. Postupoval vždy standardně a v souladu se zákonem, uvedl.


V budově, v níž se zřítilo patro, bývala základní škola. Po přestavbě, kterou provádí firma Metrostav, se má objekt změnit na technologické a dílenské zázemí pro studenty Vysoké školy uměleckoprůmyslové (UMPRUM).

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

ČTK

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.