25. května 2019 20:17 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Mirošovicích předčasně zveřejnili výsledek eurovoleb. Porušili tím zákon

Sčítání hlasů (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sčítání hlasů (ilustrační snímek). | foto:  Petr Topič, MAFRA

Mirošovice (u Prahy) Na webu Mirošovic byl v sobotu odpoledne krátce zveřejněný výsledek eurovoleb v této středočeské obci. Výsledky hlasování o Evropském parlamentu lze přitom v celé EU, tedy i v České republice zveřejňovat až v neděli před půlnocí, kdy už odhlasují voliči ve všech členských státech.

Podle kraje šlo o chybu volební komise. Výsledky z webu po upozornění krajského úřadu zmizely, uvedla vedoucí oddělení správních agend Středočeského kraje Eva Jůzová.

Vyjádření starosty obce se nepodařilo získat. Na případ upozornila TV Prima.

„Všichni byli proškolení, že se to může udělat až zítra (v neděli) po 23. hodině, až se uzavře poslední volební místnost v Itálii. Řešili jsme to s panem starostou, už jsou ty výsledky sundané,“ sdělila Jůzová.

Podle ní jde v kraji o ojedinělý případ. „Členové komise to mají ve všech pokynech a metodikách. Chybu způsobil lidský faktor,“ dodala vedoucí. Podle ní byli členové volebních komisí proškoleni dostatečně.

Předčasné zveřejnění výsledků voleb může podle ní znamenat problém. „Pokud by někdo podal oznámení, může to být trestný čin maření voleb,“ řekla Jůzová. Možné postihy ale neuvedla.

V Mirošovicích žije téměř 1400 obyvatel. Obec vedou zástupci STAN.

ČTK

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz