20. ledna 2019 21:07, aktualizováno  21:46 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Moravskoslezském kraji byla vyhlášena smogová situace, podniky musí přijmout opatření

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Lidové noviny

Ostrava Meteorologové v neděli po 14:00 v aglomeraci Ostravska, Karvinska a Frýdecko-Místecka (kromě oblasti Třinecka) vyhlásili regulaci. Podniky musejí přijmout různá opatření, aby ještě více neznečišťovaly ovzduší. Už dopoledne tam meteorologové vyhlásili smogovou situaci. Obojí platí až do odvolání. Ve 21:23 vyhlásili meteorologové smogovou situaci také pro oblast Třinecka. Důvodem jsou vysoké koncentrace polétavého prachu v ovzduší. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Při regulaci některé průmyslové podniky musejí dodržovat regulační opatření včetně omezení výroby. „Alespoň na polovině stanic reprezentativních pro toto území překročil dvanáctihodinový klouzavý průměr koncentrací suspendovaných částic PM10 regulační prahovou hodnotu 150 mikrogramů na metr krychlový a ve výhledu 24 hodin není předpokládán jeho pokles,“ uvedli meteorologové.

Rozptylové podmínky v kraji se výrazně zhoršily. Imisní limit, který pro průměrné čtyřiadvacetihodinové koncentrace polétavého prachu PM10 činí 50 mikrogramů na metr krychlový, byl překročen téměř na všech měřicích stanicích. V Dolní Lutyni-Věřňovicích na Karvinsku, kde byla situace nejhorší, hodnota ráno dosahovala 157 mikrogramů, a limit tak byl překročen více než trojnásobně.

Během dne se situace ještě zhoršila. Aktuální hodinové koncentrace prašného aerosolu vyhodnocovali meteorologové většinou jako velmi špatné. Ve Věřňovicích průměrná denní koncentrace dopoledne stoupla na 211 mikrogramů na metr krychlový, tedy na více než čtyřnásobek povoleného limitu, odpoledne pak klesla na 167 mikrogramů.

„Rozptylové podmínky budou většinou mírně nepříznivé. Průměrné čtyřiadvacetihodinové koncentrace prašného aerosolu se budou pohybovat většinou nad hodnotou imisního limitu 50 mikrogramů na metr krychlový, a to i výrazně,“ uvedli meteorologové ve výhledu na dnešní odpoledne, večer a noc.

V Moravskoslezském kraji je dlouhodobě nejhorší ovzduší v zemi a jedno z nejhorších v Evropě. Smog trápí kraj hlavně na podzim a v zimě. Ke znečištěnému ovzduší přispívá průmysl, doprava, topení v domácnostech i škodliviny ze sousedního Polska.

Meteorologové doporučují lidem, aby omezili pohyb pod širým nebem a zdrželi se venku zvýšené fyzické zátěže spojené se zvýšenou frekvencí dýchání. „Doporučení platí zejména pro osoby s chronickými dýchacími potížemi, srdečním onemocněním, starší lidi a malé děti. Doporučujeme maximálně omezit využívání dopravních prostředků se spalovacím motorem a přednostně používat veřejnou dopravu,“ uvedl ČHMÚ. 

ČTK