Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

V Moravskoslezském kraji se strany snaží ulovit nespokojené

OSTRAVA - Ovzduší, bydlení a těžba uhlí (nejen) v Beskydech. Ke třem tématům se v Moravskoslezském kraji přidává nedostatek práce a řízením osudu i ochrana před velkou vodou.
  18:09

Snad v žádném jiném kraji nemají politici voliče tak pěkně "nabalíčkované" jako v Moravskoslezském. Strana, která navrhne nejlepší řešení jejich starostí, může brát vše.

Kraj ve faktech

- míra nezaměstnanosti v kraji klesla v dubnu na 12,1 procenta

- jedná se o kraj s druhou nejvyšší nezaměstnaností v České republice

- nejvyšší nezaměstnanost 15,8 procenta je v okrese Bruntál

- průměrná hrubá mzda v kraji momentálně činí 21 524 korun

- v kraji se ztrojnásobil počet osobních bankrotů

K mání je například kolem osmdesáti tisíc hlasů obyvatel někdejších hornických bytů. Ty zprivatizovala společnost ovládaná miliardářem Zdeňkem Bakalou a nájemníci nyní bojují o své právo odkoupit byty za výhodné ceny, které zatím Bakala odmítl.

Sdružení nájemníků dokonce vydá oficiální dokument, v němž shrne postoje stran – v "poločase" preferovalo sociální demokraty, komunisty, lidovce a Janu Bobošíkovou, neutrální bylo k ODS a otazníky vznášelo nad TOP 09 či Věcmi veřejnými. "Finální podobu zveřejníme na začátku příštího týdne," oznámil předseda sdružení Byty okd.cz Roman Macháček.

Volby - Moravskoslezský kraj.

Předvolebně "husto" může být také v moravskoslezské obdobě Jiřetína, tedy v okolí Frenštátu pod Radhoštěm. Právě tam je zakonzervovaný černouhelný důl, který by mohl být branou k zásobám uhlí pod vrcholy Beskyd. Patří OKD, a byť hornický gigant popírá, že by ho chtěl otevřít, lidé se bojí opaku. Na petici jsou tisíce podpisů.

Těžařská lobby prorůstá všude, bojí se členové sdružení
V komunálních i krajských volbách v okolí jasně vyhrávají ti, kteří žádají, aby energetická koncepce státu ložisko jednoznačně odepsala. A právě nová vláda by o podobném kroku měla jednat.

"Doporučovat nebudeme, v podstatě není příliš z čeho vybírat, těžařská lobby prorůstá všude. Zohlednit můžeme snad to, že se problematice věnují zelení, ale také předseda ODS Petr Nečas, který v problémové oblasti bydlí, byť na straně Zlínského kraje," poznamenal předseda sdružení Naše Beskydy Stanislav Uruba.

Volební speciál - Moravskoslezský kraj

Neméně významnou skupinou ve volbách mohou být lidé usilující o zlepšení ovzduší v Ostravě a okolí. Město se sice zbavuje nálepky hornického a hutnického centra, ale životní prostředí v něm patří k nejpoškozenějším: právě nyní se v něm naplno rozbíhá petice za zlepšení ovzduší.

"Žádný průzkum v programech stran jsme zatím nedělali. Nám jde hlavně o to, aby se ti lidé zasadili o dodržování zákonných podmínek," poznamenala ekoložka Vendula Krčmářová, která je současně členkou petičního výboru. I běžní lidé přiznávají: žádný mimořádný recept na zlepšení ovzduší jsme nikde nenašli.

Volební lídři - Moravskoslezský kraj.

Řízení osudu přineslo do kampaně i další prvek – velkou vodu. Některé obce v Moravskoslezském kraji postihla poněkolikáté za sebou, takže lidé chtějí i po politicích záruky, aby se řádění živlu neopakovalo. Ruku v ruce to jde podle průzkumů se zárukami za práci, jíž se nedostává.

Průzkumy dávají velké šance ČSSD, byť i ta oproti předchozím volbám klesla téměř o čtvrtinu. Naopak sílí pozice Věcí veřejných – podle průzkumu společností SC&C a STEM pro Českou televizi by byla s 13 procenty hlasů třetí těsně před komunisty, stejné firmy pro Český rozhlas pozice VV a komunistů prohodily.

Další díl seriálu, tentokrát z Ústeckého kraje, si přečtěte v úterý 25. května

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...