Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Mostě se během větrné smršti zřítil pravoslavný kostel. Vydržel sedm let

Mostecký pravoslavný kostel se po sedmi letech zřítil. Pravděpodobně kvůli... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mostecký pravoslavný kostel se po sedmi letech zřítil. Pravděpodobně kvůli... | foto: MAFRA

MOST V Mostě se v neděli ráno zřítil pravoslavný dřevěný kostel. Pravděpodobně to bylo v souvislosti se silným větrem, řekla mluvčí policie Veronika Hyšplerová. Neví, zda byl při zřícení kostela někdo zraněn. Známá není ani výše škod. „Zatím mohu jen potvrdit pád kostela,“ uvedla mluvčí.

Sakrální stavba vznikla nedávno. Pravoslavná církev v roce 2010 vybudovala chrám sv. Valentina ve stylu takzvané transylvánské gotiky jako památku na rumunské občany, kteří zahynuli v Československu během druhé světové války. Dřevěné součásti kostela byly vyhotoveny v rumunské obci Brsana v Sedmihradsku a převezeny do Mostu, kde byla stavba zkompletována.

Na stavbu bylo použito dubové, smrkové a jedlové dřevo. Kostel byl postaven tradiční metodou bez použití hřebíků, kromě šindelové střechy. Součástí jižního průčelí byla 23 metrů vysoká věž.

Kostel byl vysvěcen 9. října 2011 za přítomnosti zástupců pravoslavné církve z Česka i Rumunska. Areál však nebyl nikdy zcela dokončen, a tedy ani zkolaudován.

V Mostě se zřítil dřevěný pravoslavný kostel.
V Mostě se zřítil dřevěný pravoslavný kostel.

Silný vítr od rána působí problémy v celém Ústeckém kraji. „Máme už 200 událostí,“ řekl ústecký operační důstojník hasičů. Nejčastěji hasiči vyjíždějí k popadaným stromům. V Lounech ráno kolem 8:30 uletěla střecha činžovního domu. Evakuováno muselo být 15 lidí. Nikomu se nic nestalo,“ řekla Hyšplerová.

Podle Martina Nováka z krajské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu nejsilnější poryv na severu Čech ráno zaznamenali na Milešovce.

„Bylo to 40,5 metru za sekundu, což je nějakých 145 kilometrů v hodině,“ uvedl. I V nižších polohách fouká silně, přes 100 kilometrů v hodině naměřili meteorologové v Ústí-Kočkově, Tušimicích či Doksanech.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...