23. září 2018 19:16 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Mostkovicích začala demolice domu zničeného výbuchem, zbourání hrozí i dalším

V domě na Prostějovsku nejspíše vybuchl plyn. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V domě na Prostějovsku nejspíše vybuchl plyn. | foto: ČTK

Mostkovice (Prostějovsko) V Mostkovicích na Prostějovsku začala v neděli večer pod dohledem statika demolice domu, který zničil sobotní výbuch. Kriminalisté a hasiči ukončili na místě vyšetřování, řekla mluvčí krajských hasičů Vladimíra Hacsiková. Jeho výsledky však zatím nejsou známy.

Při tragédii, kterou s největší pravděpodobností způsobil výbuch plynu, zemřel jeden člověk a dva lidé skončili s lehkými až středně těžkými zraněními v nemocnici.

Exploze poničila i několik domů v okolí. Mají například rozbitá okna a poškozenou střešní krytinu. Zda bude zapotřebí strhnout i některé z nich, bude podle mluvčí jasné až po demolici zbytků domu, který zničil výbuch.

Už v sobotu dokončili hasiči u vybraných domů provizorní zakrytí střech plachtami. Kromě vybuchlého domu jsou ještě další tři neobyvatelné, rozhodl statik. „Lidé si museli najít náhradní ubytování. Někteří z nich využili nabídku města Prostějova, které jim poskytlo byt,“ uvedla Hacsiková. Ulice Na Valše, kde se exploze stala, zůstává uzavřena. Na místě zůstávají hasiči.

Podle starosty Jaroslava Pešky (Šance pro obec) se mohou lidé, kteří byli evakuováni, obrátit se žádostí o náhradní ubytování na obec. „Ozvali se nám starostové okolních obcí, kteří nabídli pomoc. Náhradní ubytování jsme zajistili v Seloutkách, kde jsou volné byty připravené k nastěhování. Nabídku ale zatím nikdo nevyužil, lidé šli ke svým rodinám,“ řekl Peška.

Od rána pracovali na ohledávání místa výbuchu kriminalisté. Škoda, kterou výbuch způsobil, však podle krajské policejní mluvčí Marie Šafářové ještě nebyla vyčíslena. Dá se však očekávat, že bude vysoká.

Evakuováno bylo zhruba 20 domů v okolí

Do Mostkovic vyjížděly v sobotu po poledni všechny složky integrovaného záchranného systému. Uvnitř sutin domu, který se po výbuchu částečně zřítil, byl nalezen mrtvý člověk. Místo následně prohledávali kynologové se psy. Pod sutinami nikoho dalšího nenašli. Z důvodu bezpečnosti byli dočasně evakuováni obyvatelé čtyř ulic, šlo o zhruba dvacítku domů. Poté, co objekty prohlédl statik, se většina evakuovaných mohla vrátit domů.

K odklízení sutin byli v sobotu přivoláni hasiči z Moravskoslezského kraje se speciální technikou. V práci pokračovali také v neděli. Do odklízení hlavních sutin se však budou moci pustit až po dokončení demolice domu.

ČTK

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.