2. února 2019 13:28 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V neděli bude v Česku hustě sněžit, v povodí řek mohou nastat povodně

Zima v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zima v Praze. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

PRAHA V neděli má v Čechách silně sněžit, napadne až 20 centimetrů sněhu, na Šumavě ještě o pět centimetrů víc. Ve východní polovině republiky se naopak oteplí a bude pršet. Vzhledem k tání sněhu a dešti začnou stoupat hladiny řek, uvedl v aktuální výstraze Český hydrometeorologický ústav (ČHMI). Některé toky v povodí horní Sázavy, Moravy a Dyje mohou během neděle dosáhnout prvního povodňového stupně, v povodí Svratky a Jihlavy ojediněle i druhého stupně povodňové aktivity.

Na Moravě, ve východních Čechách a na Vysočině se může v noci na pondělí vyskytnout také náledí nebo zmrazky.

Nedělní sněžení bude v Čechách velmi intenzivní a netýká se jen hor. „V neděli bude na většině území Čech silně sněžit, napadne pět až 20 cm nového sněhu, v oblasti Šumavy ojediněle až 25 cm. Intenzita sněžení bude přechodně i silná s úhrny kolem tří centimetrů za hodinu. Sněžení bude slábnout na jihu během odpoledne, na ostatním území Čech během večera a noci na pondělí,“ uvedli meteorologové.

Silnice na jihu Moravy byly v pondělí ráno jen stěží průjezdné.
Město Boží dar vyhlásilo v pátek kalamitní stav.

Pro sobotu platila pro východní část země výstraha před silným větrem, který mohl v Jeseníkách a Beskydech dosáhnout rychlosti až 110 kilometrů v hodině. Odpoledne a večer bude vítr slábnout.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz