Pondělí 27. září 2021, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Situace není dobrá, epidemie zrychluje. V neděli přibylo 147 případů, číslo R nadále stoupá

Česko

  8:28aktualizováno  10:07
Praha - V neděli přibylo v Česku 147 potvrzených případů covidu. Je to zhruba o 40 více než před týdnem. Počty nově nakažených v mezitýdenním srovnání rostou pět dní v řadě. Reprodukční číslo ukazující šíření epidemie se zvýšilo na 1,46, a je tak nejvyšší od poloviny loňského října. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. V nemocnicích je s covidem-19 dohromady 25 lidí, dva v těžkém stavu.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Depositphotos

Epidemie v poslední době zrychluje. Podle odborníků za to může nakažlivější mutace delta, rozvolnění protiepidemických opatření a cestování lidí o prázdninách. Za celý minulý týden odhalily laboratoře v zemi 1354 nakažených. Je to zhruba o 350 více než o týden dříve, a to navzdory tomu, že minulé pondělí a úterý byly svátky. Ve volných dnech se testuje méně.

V uplynulých sedmi dnech připadá v Česku na 100 000 obyvatel zhruba 13 nakažených, což je proti neděli mírný nárůst. Nejhorší situace zůstává v Praze, kde má takzvané incidenční číslo hodnotu 35, následuje Plzeňský kraj s 29 a střední Čechy s 18 nakaženými na 100 000 obyvatel v posledním týdnu. Relativně nejlépe je na tom Karlovarský kraj, kde má incidenční číslo hodnotu 3,1.

Laboratoře v neděli provedly přibližně 61 000 testů, zhruba o 15 000 více než před týdnem. Většinu z nich tvoří preventivní testy, kde je podíl pozitivních výsledků 0,13 %. V případě diagnostických testů, které podstupují třeba lidé vykazující příznaky, stoupla pozitivita na 1,89 %. U epidemiologické indikace testů, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, činil podíl pozitivních 0,42 %. Když epidemie na jaře vrcholila, byla pozitiva testů mnohonásobně vyšší.

Reprodukční číslo vzrostlo k neděli na 1,46 ze sobotních 1,35. Číslo udává, kolik jeden pozitivně testovaný nakazí v průměru dalších lidí. Nad hodnotou jedna, která ukazuje na zrychlování šíření epidemie, se drží od konce června.

V Česku se dosud koronavirem prokazatelně nakazilo 1 669 496 lidí. Vyléčilo se 1 637 123 z nich. S covidem-19 zemřelo 30 331 nakažených. V minulém týdnu statisticky neevidují žádné úmrtí s koronavirem.

Zdravotníci v neděli naočkovali 29 715 lidí, přibližně stejně jako před týdnem. Od začátku vakcinace aplikovali bezmála devět milionů dávek. Dvě dávky dostalo více než 3,7 milionu lidí.

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat