Neděle 29. listopadu 2020svátek má Zina -2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Koronavirem v Česku je nakažených už 19 956 lidí. V sobotu přibylo 197 případů, ale testovalo se méně

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Reuters

V Česku přibylo v sobotu 197 potvrzených případů nemoci covid-19. Je to o 96 méně než v pátek a zároveň je to druhý nejnižší nárůst v tomto týdnu. O víkendu však laboratoře dělají méně testů, a tedy i počty odhalených případů bývají nižší. Za sobotu přibylo zatím dalších 65 případů. Od začátku epidemie se tak v Česku nakazilo novým koronavirem už 19 956 lidí, aktuálně nemocných je rekordních 5790. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Nejnižší denní nárůst potvrzených případů v tomto týdnu zaznamenalo ministerstvo v pondělí, kdy do statistik přibylo 140 nakažených. V úterý už jich ale bylo 287 a počet dále rostl až na čtvrtečních 330, což byla nejvyšší hodnota od 3. dubna. V pátek se denní nárůst zmírnil na 293 potvrzených případů.

Z bezmála 20 000 nakažených od začátku epidemie covidu-19 v Česku se už téměř 70 procent z nemoci vyléčilo. Naopak 397 lidí s novým koronavirem zemřelo, z toho osm v tomto týdnu.

U většiny nakažených má nemoc jen lehký průběh. V nemocnicích je podle posledních údajů ministerstva zdravotnictví 104 lidí. Stav 26 z nich je podle lékařů vážný.

Z jednotlivých regionů je situace nejhorší v okrese Frýdek-Místek, kde za posledních sedm dní přibylo téměř 35 nových případů covidu-19 v přepočtu na 100 000 obyvatel. S minimálním odstupem následuje Praha a Uherskohradišťsko. Nad 30 potvrzených případů nového koronaviru na 100 000 obyvatel za posledních sedmí dní je ještě na Klatovsku a severním Plzeňsku.

O vývoji nemoci covid-19 v Česku budou v pondělí jednat epidemiologové a hygienici s premiérem Andrejem Babišem (ANO) během zasedání vládní rady pro zdravotní rizika. Společně posoudí plány na epidemiologická opatření související s koronavirem pro začátek školního roku. Vedle manuálů pro chod výuky by rada měla posoudit i podmínky pro fungování sportovních klubů či kulturních institucí. Rada bude diskutovat i o zkrácení doby karantény o čtyři dny na deset dnů, jak to podpořil premiér.

Ministerstvo zdravotnictví by mělo v pondělí aktualizovat mapu okresů podle míry rizika nákazy, takzvaný semafor. Na mapě zveřejněné na začátku tohoto týdne jsou město Praha a okres Frýdek-Místek označeny zelenou barvou, tedy prvním stupněm ze tří, který značí výskyt nákazy bez přenosu nemoci v komunitě. Ostatní regiony Česka jsou bílé, tedy s nulovým, či zanedbatelným rizikem. Vyšší stupně rizika, tedy oranžový a červený, se v Česku zatím neobjevily.

Čeká nás válka generací, mladí jsou v depresi a naštvaní, míní klimatolog

Václav Cílek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klimatolog, geolog, filozof a popularizátor vědy Václav Cílek dlouhá léta varuje před klimatickými změnami, před...

Za vlády České mafie. Straka vzpomíná na svou životní sezonu pod Hlinkou

Hvězda, trenér a Straka. V Pittsburghu se na přelomu tisíciletí sešel zajímavý... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na přelomu tisíciletí si Češi podmanili hokejovou říši. Skvěli se v NHL, národní týmy sbíraly tituly. Naprosto...

Pokus, na který se zapomnělo. Z rybky z PET lahve je kapitální sumec albín

Petr Fišer se zlatým sumcem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Před čtrnácti lety vypustil Petr Fišer do nádrže ve Svatém Jiří u Chocně malou zlatou rybku.Teď je z ní 152 centimetrů...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!