Čtvrtek 13. května 2021svátek má Servác 13 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V neděli startuje loterie k EET. ‚Účtenkovka‘ má spravit image ministerstva financí

Účtenkovka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Účtenkovka | foto: Účtenkovka Repro

PRAHA  Češi sázejí rádi, podle statistik až třetina národa zkouší štěstí ve sportce. Od neděle přibude nová kratochvíle tohoto typu, státem dotovaná účtenková loterie, která má elektronickou evidenci tržeb obdařit přívětivější tváří. A to prostřednictvím 5 milionů korun měsíčně a auta za 400 tisíc.

Svízel při zavádění loterie ale spočívá v tom, že se má odbývat výhradně ve virtuálním světě. Zákazníci se sázkařským zápalem mají dvě možnosti, jak mohou svůj pokladní doklad zaregistrovat. 

Buď si nainstalují do mobilu aplikaci, která zvládne z účtenky sama vyextrahovat, co je potřeba, nebo člověk musí otevřít web Účtenkovky, jak se loterie jmenuje, a vyplnit formulář. Identifikační číslo obchodníka, datum a čas nákupu, celkovou tržbu, typ režimu, v němž se eviduje, a jeden ze dvou mnohamístných specifických kódů.

Čím víc pokladních dokladů zákazník zaregistruje, tím vyšší má šance na výhru

Platí, že čím víc pokladních dokladů zákazník zaregistruje, tím vyšší má šance na výhru, ale také se prodlužuje čas, který bude muset zanášení údajů věnovat. Navíc ne každý Čech, a zvláště ti dříve narození, si rozumí s technikou a digitálním prostředím.

Ministerstvo financí proto už pracuje na vlídnějším a klasičtějším způsobu, jak se do losování zapojit. „V tuto chvíli jednáme s obchodními řetězci, aby umožnily registraci účtenky přes svůj pokladní systém,“ sdělila LN Michaela Tesařová z tiskového oddělení resortu.

Takhle to běží například na Slovensku, mobilní a internetové služby doplňuje klasický osobní kontakt. Vybraní prodejci automaticky odešlou data do slosování, pokud zákazník projeví vůli, že si to přeje.

Ministerstvo financí potřebuje, aby Účtenkovka rezonovala

Smlouva, kterou ministerstvo podepsalo s dodavatelskou firmou Wincor Nixdorf, už dopředu počítá, že se kolem registrací pokladních dokladů může rozjet nový typ služby. Třeba že se síť trafik rozhodne nabízet lidem zdarma, že jejich nashromážděné účtenky přes aplikaci pohodlně načte, protože jim může vmezičase prodat los nebo časopis.

Ministerstvo financí potřebuje, aby Účtenkovka rezonovala, protože usiluje o vylepšení pošramocené image, kterou elektronická evidence má. Kritici systému mají za to, že online reportování ničí podnikatele, a loterii samotnou klasifikují ODS s TOP 09 jako státem dotované udavačství.

„Pomocí loterie chceme posílit názor, že vydávat a brát si účtenku je normální a samozřejmé. Zákazníky se snažíme motivovat atraktivními výhrami a slušnou šancí na jejich získání,“ říká ministr financí Ivan Pilný (ANO).

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Čistá podlaha včetně všech rohů? S mopem Vileda Spin & Clean to zvládnete snadno
Čistá podlaha včetně všech rohů? S mopem Vileda Spin & Clean to zvládnete snadno

Přihlaste se o testování lehkého a praktického mopu od Viledy Spin & Clean. Zaujme nejen kulatou rotační hlavou, ale hlavně pak unikátní konstrukcí...