Středa 28. září 2022, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Denní přírůstky nakažených se pohybují hluboko pod stovkou. Reprodukční číslo ale mírně stouplo

Covid 19

  9:26
Praha - Testy v Česku v neděli potvrdily 57 případů koronaviru, před týdnem to bylo 41. Denní přírůstky nakažených jsou ale stále nejnižší od loňského léta. Mírně stouplo reprodukční číslo, dál se ale drží pod hodnotou jedna, což znamená zpomalování epidemie. Dávku očkování proti nemoci covid-19 v neděli dostalo 38 383 lidí, podobně jako o týden dřív. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: ČTK

Nezájem o vakcínu trápí víc Moravu, mladí se nechtějí očkovat. Máme přesná čísla z jednotlivých krajů

Incidenční číslo, tedy počet nakažených za uplynulý týden v přepočtu na 100 000 obyvatel, zůstalo v neděli pod hodnotou devět. Takto nízké je třetí den za sebou, na podobných hodnotách bylo naposledy loni v červenci. Nejlépe je na tom s výskytem nákazy Karlovarský kraj s incidenčním číslem těsně nad hodnotou dva, nejhůře Praha s víc než 16 nakaženými na 100 000 obyvatel za uplynulých sedm dní.

Reprodukční číslo, které ukazuje průměrný počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného, se po téměř dvou týdnech zvýšilo nad 0,8. K pondělí se posunulo na 0,84 z nedělních 0,72. I tak ale měřeno reprodukčním číslem epidemie nadále zpomaluje, což se děje, pokud je nižší než jedna.

Nakažených proti minulé neděli přibylo, i když se méně testovalo. Nedělních 31 662 antigenních testů bylo o čtvrtinu méně než o týden dřív, počet testů metodou PCR se snížil jen nepatrně na 6475 z 6539 za předchozí neděli. Preventivní testy nadále ukazují méně než jednu desetinu procenta nakažených. Nižší než procento zůstává pozitivita u diagnostických testů, které podstupují třeba lidé vykazující příznaky.

Mutace zaskočila Evropu. Je daleko nakažlivější než britská, jejímu šíření napomáhá i fotbal

Počet potvrzených případů nákazy od počátku epidemie v ČR loni v březnu se blíží 1,67 milionu. Úmrtí s covidem-19 za víkend nepřibylo žádné, počet zemřelých tak zatím zůstává na 30 280. Statistiky se ale mohou zpětně změnit.

V nemocnicích zůstává s koronavirem kolem 70 lidí, ve vážném stavu jich k neděli bylo osm. Nedělních 71 hospitalizovaných s covidem-19 je nejméně od poloviny loňského července, pacientů ve vážném stavu bylo méně naposledy v polovině loňského června.

Některé regiony v Itálii mají vlastní pravidla. Informace, které se vám budou hodit před cestou

Vakcín proti covidu-19 bylo dosud v Česku rozdáno téměř 7,23 milionu. Většina v ČR používaných vakcín je dvoudávková, alespoň jednu dávku už dostalo téměř 4,7 milionu lidí. Hotové očkování má 2,53 milionu lidí. Jednu dávku již dostaly tři čtvrtiny lidí od 65 let, kteří jsou koronavirem ohroženější než mladší generace, upozornil na twitteru předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek. Mezi lidmi od 18 let je proočkovanost jednou dávkou 55 procent, doplnil.

Podle rozhodnutí vlády z počátku června mohou od pondělka do ČR bez omezení přijíždět lidé z celé Evropské unie a Srbska, pokud splní pravidla pro očkování, testování či prodělání nemoci. Očkování musejí být lidé ze zahraničí schopni doložit národním certifikátem.

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Mohlo by vás zajímat