Úterý 1. prosince 2020svátek má Iva 0 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V neděli zemřelo v Česku rekordních 24 lidí s covidem-19. Během pondělí zatím přibylo 1250 nakažených

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto:  Dan Materna, MAFRA

Praha V Česku v neděli zemřelo 24 lidí s prokázaným koronavirem, nejvíc za jeden den od začátku epidemie. V pondělí přibylo dalších deset případů na celkových 757 úmrtí. Nemoc covid-19 v pondělí prozatím testy potvrdily u 1250 lidí, což je o 143 více než v neděli do podvečera. Aktuálně nemocných je 37 763, z toho 1242 v nemocnicích.

Dosud nejvyšší nárůst počtu úmrtí lidí s covidem resort zaznamenal minulý týden ve čtvrtek, kdy zemřelo 22 infikovaných. O jeden případ méně bylo 2. října a 23. září.

Laboratoře v Česku udělaly v neděli 7553 testů na covid, nejméně od neděle 13. září. Rekordní byl podíl pozitivních testů, kterých v neděli bylo 24,35 procenta, téměř dvakrát víc než o týden dřív.

Za celou dobu epidemie v České republice bylo potvrzeno celkem 83 696 případů covidu-19. V poslední době denní nárůsty nakažených opakovaně překonávají rekordy. V neděli přibylo v Česku 1841 případů nemoci covid-19, což byl největší nedělní nárůst od začátku epidemie. Jedná se také o čtvrtý nejvyšší nárůst nakažených za víkendový den od začátku března, kdy se v Česku objevily první případy nemoci.

V posledních týdnech ale rychle narůstají počty hospitalizovaných. Podle posledních údajů ministerstva jich je 1242, z toho 265 pacientů je v těžkém stavu. Za celý minulý týden stoupl počet hospitalizovaných o více než čtyři stovky.

Největší nárůst počtu nakažených byl za uplynulých sedm dní na Uherskohradišťsku, kde přibylo 429 nových případů covidu-19 v přepočtu na 100 000 obyvatel. V žádném jiném regionu se nárůst nedostal nad 300 případů. Na Benešovsku, kde byl zaznamenán druhý největší růst, bylo nových případů za týden zhruba 287 v přepočtu na 100 000 obyvatel.

Od pondělí začíná v Česku kvůli šíření covidu-19 platit nouzový stav. Jeho zavedení na měsíc schválila ve středu vláda. Pondělím počínaje budou na dva týdny platit nová omezení, která ovlivní provoz škol, trávení volného času, kulturní, sportovní a další hromadné akce, svatby i bohoslužby.

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) po jednání vlády uvedl, že pokud 30 až 40 procent obyvatel nebude respektovat současná opatření proti šíření koronaviru, vláda asi za deset dnů bude zřejmě muset přitvrdit.

V úterý bude plán dalšího postupu probírat vládní rada pro zdravotní rizika. V pátek chce Prymula představit souhrn opatření pro jednotlivé scénáře postupu šíření epidemie. Oznámí, jaká méně zásadní nařízení začnou platit od pátku, jaká po 14 dnech a jaká budou dlouhodobá. Zvažovaných opatření bude podle Prymuly zhruba 60. Vláda z nich bude vybírat i podle dopadů na ekonomiku.

Do mého soukromí nikomu nic není, říká moderátorka Světlana Witowská

Světlana Witowská | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Profesionálka každým coulem, ale také matka… Právě touha strávit se svým synem více času ji před časem přiměla k...

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Rusnok (19. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!